Redakcja Programów Katolickich

Patriotyzm - jego znaczenie dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 10:00
Święto narodowe, obchodzone 11 listopada, jest okazją, by wspominać dzieje odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by zastanowić się, co znaczą dziś takie pojęcia, jak "niepodległość”, "ojczyzna”, "patriotyzm”.

Chociaż te pojęcia mogą być różnie ujmowane, to jednak nie da się ich pominąć i bez nich żyć. Mariusz Pieśniewski wraz ze swoimi gośćmi: Małgorzatą Żaryn - kierownikiem działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski i Michałem Drozdkiem - socjologiem, zastanowią się czym dziś jest patriotyzm? Jak patriotyzm rozumieją ludzie młodzi? Czy jesteśmy świadkami kryzysu patriotyzmu? O jakich odmianach patriotyzmu można mówić współcześnie? Jaka jest rola Kościoła w podtrzymywaniu patriotyzmu? Jak rozumiemy pojęcia: naród, wspólnota? Odwołamy się również do wydarzeń z dnia: marszów organizowanych przez różne środowiska.
O tym wszystkim będziemy rozmawiać w "Nocnych Cz@tach" o po godzinie 23.

Czytaj także

Papież: tylko wiara w życie wieczne pozwala kochać

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 13:23
Dzisiejsze święto, zwrócił uwagę Benedykt XVI, każe myśleć o podwójnym wymiarze ludzkości, który symbolicznie wyrażają pojęcia “ziemia” i “niebo”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzeby duchowe Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 22:37
Dlaczego życie religijne "budzi się" przy okazjach świąt – takich jak Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny? Czy jest to tylko pusta tradycja, czy głęboka potrzeba duchowa, którą nie bardzo wiadomo jak zagospodarować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć i ślad

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 21:47
Co zostawiamy po sobie, odchodząc z tego świata? Jaka jest istota modlitwy za zmarłych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak świętować Dzień Niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 18:45
W audycji "W dobrych zawodach" porozmawiamy o świętowaniu 11 listopada. Jak dziś mówić o patriotyzmie ludziom młodym? Czy muzyka może nauczyć patriotyzmu?
rozwiń zwiń