Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Lublin

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 09:00
W najnowszej odsłonie cyklu „Pod gołym niebem” odwiedzamy piękną Lubelszczyznę. "Radź się przeszłości, kieruj się teraźniejszością, patrz w przyszłość" - to motto Muzeum Wsi Lubelskiej.
Audio
Jesień w skansenie w Lublinie
Jesień w skansenie w LublinieFoto: mat. pras.

Dziś, w radiowym przewodniku po skansenach "Pod gołym niebem" zapraszamy do Muzeum Wsi Lubelskiej. Ten zajmujący aż 27 hektarów powierzchni skansen już od 50 lat przybliża zwiedzającym realia dawnej wsi. Muzeum Wsi Lubelskiej odwiedził z mikrofonem Piotr Dorosz

- Opowiadamy historię Lubelszczyzny do okresu drugiej wojny światowej, stoimy na terenie miasteczka prowincjonalnego. Zazwyczaj na Lubelszczyźnie miasteczka był zdegradowane przez carat za udział w powstaniu styczniowym, więc mieszczan było mało Mamy sporo chałup żydowskich, XVII kościół z plebanią o skomplikowanej historii. Trudno sobie wyobrazić, że jesteśmy w środku miasta - mówiła dyrektor skansenu Bogna Bender-Motyka. 

W muzeum znajdują się zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W 1960 roku w Muzeum Okręgowym w Lublinie został utworzony Oddział Budownictwa Ludowego. 1 stycznia 1970 oddział został przekształcony w autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej. Pierwotnie skansen miał być usytuowany w dzielnicy Kalinowszczyzna na obszarze o powierzchni 12 ha. Jednak ze względu na różne trudności z przejęciem terenu do zagospodarowania w 1975 r. muzeum otrzymało nowe tereny o powierzchni ok. 27 ha w dzielnicy Sławin przy trasie Lublin - Warszawa.

W maju 1976 r. rozpoczęte zostały prace przy wiatraku z Zygmuntowa – pierwszym obiekcie przeniesionym na teren muzeum. Otwarcie pierwszego sektora, Wyżyny Lubelskiej, nastąpiło 27 września 1979. Ze względu na gromadzone zbiory, które pochodzą z różnych krain i są wyraźnie zróżnicowane pod względem fizjograficznym i etnograficznym, ekspozycja skansenowska została podzielona na siedem sektorów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy.

- To nasza misja, żeby muzeum było tym miejscem, do którego chcą przychodzić całe rodziny - mówiła Bogna Bender-Motyka. 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Piotr Dorosz

Data emisji: 19.08.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń