Radiowe Centrum Kultury Ludowej

W olenderskim domu: Wiączemin Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 09:00
Bardzo lubili ładne, schludne meble, i minimalistyczny wystrój. Stać ich było na luksusy, takie jak świeżo palona kawa. I nie bali się wody, choć cykliczne wylewy Wisły bywały wielkim zagrożeniem. Olendrzy, czyli osadnicy z Niderlandów przybyli na polskie ziemie głównie w XVI i XVII wieku i zostawili po sobie liczne ślady, które dziś możemy odnaleźć, choć nie jest to łatwe. 
Audio
  • Pod gołym niebem: Wiączemin Polski (Poranek Dwójki)
Wnętrze chaty w skansenie w Wiączeminie Polskim.
Wnętrze chaty w skansenie w Wiączeminie Polskim.Foto: A. Tykarska

Z pomocą w badaniu tej ciekawej kultury przychodzi ekspozycja w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, który dziś odwiedzamy w cyklu "Pod gołym Niebem". Oprowadziła nas po nim jego dyrektor, etnograf Magdalena Lica-Kaczan.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim powstał w 2018 roku jako oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Znajduje się tu największa w Polsce kolekcja pamiątek po Olendrach, którzy osiedlali się na tych terenach od XVII do połowy XIX wieku. W słowniku Lindego z 1807 roku czytamy: „U nas osadników z Hollandyi sprowadzonych, chowem bydła naywięcey bawiących się, Hollandrami, Hollendrami, Olandrami, Olędrami, Olendrami zowią”, skansen - oprócz funkcji muzealnej - pełni też funkcje kulturalną i edukacyjna, pokazując, czym była kultura tutejszych mieszkańców. Wystrój skansenu oraz wydarzenia w nim organizowane cieszą się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających chcących zagłębić historię osadnictwa dawnych przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec. 

- Olendrzy zaczęli tu osiadać od mniej więcej XVII wieku. Co o nich myślano, jak określano? "No Niemcy", ale jacy? "Tacy Niemcy holenderscy", słyszeliśmy od mieszkańców - opowiadała kustosz Magdalena Lica-Kaczan. - Dzisiaj już wiemy o nich coraz więcej, choć kilka lat temu, gdy zaczynaliśmy badania, chcieliśmy w ogóle sprawdzić, czy pojęcie Olender jest w ogóle kojarzone. Kres kulturze olenderskiej położyła druga wojna światowa. Zadziałała tu silna potrzeba wyparcia spuścizny poniemieckiej, stąd o Olendrach wiedzieliśmy niewiele. Ich dobytek był niszczony. Ale dziś zwiedzający nasze wnętrza kojarzą nie ty z kulturą olenderską, ale swoją - z domów swoich dziadków. Zrekonstruowaliśmy te budynki na podstawie archiwalnych fotografii, wywiadów, badań terenowych. Mamy tu salę muzealną i lekcyjną, i ponad 300 oryginalnych, ciekawych obiektów olenderskiej tradycji.


Wnętrze chaty w skansenie w Wiączeminie Polskim. Wnętrze chaty w skansenie w Wiączeminie Polskim.

WIĘCEJ Z SERII "POD GOŁYM NIEBEM":

Do Olsztynka na jagodzianki spacer po skansenie

Etnograficzne skarby w Tokarni


Obecnie na terenie Skansenu można zobaczyć wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska oraz, pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców. Wyremontowany został także istniejący budynek szkoły. We wnętrzach budynków powstały stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne ich wyposażenie, oczywiście olenderskie, zarówno w części mieszkalnej, jak choćby sypialnia, jak również w części gospodarczej, gdzie znalazł się sprzęt rolniczy. Wszystkie pamiątki po Olendrach zostały pozyskane od mieszkańców dawnych olenderskich osad w trakcie badań terenowych.


Wnętrze olenderskiej powidlarni. Wnętrze olenderskiej powidlarni.

Zwieńczeniem działań było oficjalne otwarcie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, które odbyło się 14 października 2018 roku, podczas którego nowopowstały oddział Muzeum Mazowieckiego odwiedziło kilka tysięcy osób z całego kraju.


***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 14.10.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń