Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Joy!Guru - melanż transu, jazzu i Indii w specjalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 18:00
Joy!Guru - laureaci drugiej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2018, przerywają trasę koncertową po Europie, ale w radiowym studiu zagrali specjalną sesję do oglądania na żywo online!
Joy Guru nawiązuje do muzycznych tradycji popkulturowych z lat 60. i 70.
"Joy! Guru" nawiązuje do muzycznych tradycji popkulturowych z lat 60. i 70.Foto: Grzegorz Śledź

Debashish Bhattacharya, Hubert Zemler i Wojtek Traczyk - czyli trio Joy!Guru - dopiero co rozpoczęli swoją pierwszą trasę koncertową. Ci uznani muzycy, jak wielu artystów, w obliczu pandemii koronawirusa zmuszeni są odwołać nadchodzące koncerty. Z tego, który mieli zagrać w Muzycznym Studiu Polskie Radia im. Agnieszki Osieckiej do końca jednak nie zrezygnowali. Zagrali tam specjalną sesję nagraniową do oglądania dla słuchaczy!

Joy!Guru to wspólny projekt uznawanego za jednego z największych gitarzystów slide na świecie, mieszkającego w indyjskim Bengalu Debashisha Bhattacharya, grającego m.in. na stworzonym przez siebie 22-strunowym instrumencie chaturangui, z czołówką polskich muzyków z kręgu jazzowej alternatywy: Hubertem Zemlerem grającym na perkusji i kontrabasistą Wojtkiem Traczykiem. Nawiązująca do klimatu lat 70. płyta, została nagrana analogowo podczas jednej całonocnej sesji nagraniowej w polskim Abbey Road - studiu S4 Polskiego Radia. Przez prestiżowy magazyn muzyczny "Songlines" została w minionym roku odznaczona tytułem Top of the World.


Sesja nagraniowa dostępna była do oglądania i słuchania na żywo 13 marca, w piątek, na stronach Polskiego RadiaRadiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na fanpage'u RCKL na Facebooku

Tak to pięknie brzmi, takim płonie ogniem, że jeśli dla słuchacza zostało tyle energii, to aż nie śmiem wyobrażać sobie, co musieli czuć muzycy, którzy wywołali tę falę i zarazem na niej popłynęli. 

Jarosław Szubrycht, Gazeta Wyborcza

Debashish Bhattacharya, fot. Karol Czajkowski

Warto dodać, że wszystkie kompozycje powstały w konwencji live act, bez ustaleń poprzedzających nagrania. W efekcie otrzymujemy improwizowaną opowieść o spotkaniu dwóch tradycji muzycznych Wschodu i Zachodu, opowiedzianą językiem transowego bluesa, modal jazzu, hindustańskiej ragi, oraz wielkiej miłości Debashisha - muzyki hawajskiej.


Joy!GURU streaming Osiecka 2020 1200 Wojtek Traczyk Hubert Zemler Bhattacharya.JPG
"Joy! Guru". Łagodna moc improwizacji nagrodzona

Pandit Debashish Bhattacharya, pionier indyjskiej gitary sidle, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Uczeń Ali Akbar Khana, Pandit Ajoy Chakrabarty oraz Brij Bhushan Kabra - z którym żył i trenował przez 10 lat. Zafascynowany hawajską gitarą lap steel, stworzył własną wersję tego instrumentu, brzmieniowo nawiązującą do tradycyjnych instrumentów Indii - sarodu i sitaru. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze współpracował z wieloma wielkimi artystami - m.in. Johnem McLaughlinem, Ustad Zakirem Hussainem, Ustad Srinivasem, Bobem Brozmanem.

Wojtek Traczyk - polski kontrabasista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jazzman poszukujący indywidualnego języka muzycznego. Współpracuje z wieloma artystami z kręgu muzyki niezależnej - Gabą Kulką, Marcinem Maseckim, Wacławem Zimplem. Jego solowe projekty na kontrabas preparowany zmierzają w stronę improwizacji i muzyki współczesnej.

Hubert Zemler - perkusista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w orkiestrach symfonicznych (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia), a także współpracował z uznanymi jazzmanami (m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Staroniewiczem) oraz współtworzył wiele ważnych inicjatyw na polskiej scenie muzyki niezależnej. Jest również interpretatorem muzyki współczesnej oraz autorem entuzjastycznie przyjętych przez krytykę koncertów na perkusję solo.

***

O płycie pisali:

"...Absolute top in the segment where real jazz and classical world music meet", Dani Heyvaert, Rootstime.be

"Dawno nie miałem także okazji wsłuchiwać się w album wydany w Polsce i tak perfekcyjnie ułożony pod względem kompozycji całości. (...) Absolutny must have dla fanów dobrej muzyki", Kuba Borysiak, Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Trio stworzyło unikalną formułę world-jazzu, która zjednoczyła indyjskie world music i wspaniałą tradycję polskiego jazzu. W efekcie dostaliśmy niecodzienne interpretacje rag Debashisha Bhattacharyi, które są ekstremalnie odświeżające", Eric van Domburg, Heaven Magazine.


Program trasy koncertowej Joy!Guru 2020. Program pierwszej trasy koncertowej Joy!Guru 2020 obejmował kraje Starego Kontynentu. W związku z pandemią koronawirusa trasa została odwołana.
Czytaj także

Debashish Bhattacharya: jestem niewolnikiem muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 15:59
- Trzy lata temu poznałem Karola Czajkowskiego i tych dwóch wspaniałych, profesjonalnych muzyków, Huberta i Wojtka, a do dyspozycji miałem kilka swoich kompozycji i nieprzebrane muzeum muzycznych i rytmicznych doświadczeń z całego mojego życia. Tym chciałem się podzielić. Weszliśmy do studia i nagraliśmy "Joy!Guru" - mówił indyjski wirtuoz o początki jego polskiego projektu.
rozwiń zwiń