Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Feliks Dzierżanowski i Polska Kapela Ludowa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 09:00
Feliks Dzierżanowski jeszcze przed wojną jeździł w teren i zbierał melodie zafascynowany polskim folklorem, który uważał za najpiękniejszy i nie wiedzieć czemu, tak mało znany. Ubolewał nad polonusami, ich gustem muzycznym i sposobem grania, ale -  jak mówił - „kto miał ich tego nauczyć?”.
Audio
  • Feliks Dzierżanowski i Polska Kapela Ludowa (Dwójka/ Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Feliks Dzierżanowski urodził się w styczniu 1880 roku w Rostowie nad Donem. W domu Dzierżanowskich mówiło się po polsku, kultywowało polskie tradycje i młody Felek marzył o powrocie do ojczyzny. Stało się to w 1922 roku.

Uzdolniony muzycznie sześciolatek zaczyna naukę gry na skrzypcach. Po kolejnych sześciu latach występuje już publicznie, a w wieku 22 lat kończy studia muzyczne w Moskwie, w klasie wiolinistyki i kompozycji. W latach rewolucji październikowej został internowany jako żołnierz Polskiej Dywizji Syberyjskiej. Po wojnie wraz z rodziną osiedlił się w Łodzi, gdzie uczył w miejscowym konserwatorium gry na skrzypcach. Od 1924 roku był skrzypkiem w Warszawskiej Operze i mieszkał w Milanówku.

1933 rok to znamienna data - wtedy powstaje założona przez Feliksa Dzierżanowskiego Polska Kapela Ludowa. Debiutuje na antenie radiowej 3 grudnia. Zespół był mały - nie nadeszła jeszcze era wielkich zespołów folklorystycznych. Na skrzypcach grał lider, na akordeonie Wacław Suchocki i pianista Stefan Miszczak. Zespół dawał koncerty w radiu, ale i koncertował, spłynął m.in. Wisłą w 1938 roku do Wolnego Miasta Gdańska, gdzie koncerty Polskiej Kapeli Ludowej były manifestacją polskości. Grupa wykonywała muzykę ludową i stylizowaną na nią. W czasie okupacji Feliks Dzierżanowski, nie chcąc grać dla Niemców, został dozorcą w firmie kolegi i na Stacji Jedwabniczej w Milanówku kierował pracami orkiestry amatorskiej.

Po wyzwoleniu Polska Kapela Ludowa wróciła na scenę. Występowała w Pierwszym Programie Polskiego Radia, a w jej składzie były dzieci dyrygenta: pianistka Halina i skrzypek Feliks. Śpiewała z kapelą cała plejada znakomitych śpiewaków, m.in. Marta Mirska.

Feliks Dzierżanowski jeszcze przed wojną jeździł w teren i zbierał melodie, zafascynowany polskim folklorem, który uważał za najpiękniejszy i nie wiedzieć czemu, tak mało znany. Ubolewał nad polonusami, ich gustem muzycznym i sposobem grania, ale jak mówił, „kto miał ich tego nauczyć?”.

Pozostawił po sobie 5 tysięcy utworów, które opracował z większą lub mniejszą zgodnością z oryginałem.  Przyznawał rację Kolbergowi, by oryginałów nie deformować, ale zdawał też sobie sprawę, że czas płynie i folklor się zmienia, należy zatem te zmiany w opracowaniach uwzględniać. 

Po śmierci założyciela grupa działała do 1975 roku jako Polska Kapela Ludowa im. Feliksa Dzierżanowskiego, a pod koniec dekady się rozwiązała.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 9.40

gs/at

Czytaj także

Muzyka i sztuka w obozach koncentracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 12:00
Działalność artystyczna więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych stanowi oddzielny, ważny rozdział historii polskiej muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cafe Fogg i "Piosenka o mojej Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 11:00
Po trudnych czasach wojny wchodzimy w okres odbudowy, w którym ponury cień wojny nadal kłaść się będzie na losach naszych bohaterów. Ten etap zaczynamy wyprawą do Lublina z Mieczysławem Foggiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki wytwórni płytowej Fogg Record

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 13:00
Pan Mieczysław jest już restauratorem, właścicielem Caffe Fogg. W 1946 roku otwiera wraz z Czesławem Porębskim Fogg Record, które działało do 1956 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wytwórnie płytowe po wojnie: Mewa i Gong

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 09:00
Historia powojennej fonografii, oprócz Fogg Record, to także historia wytwórni Mewa z Poznania oraz Gong z Krakowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki pracy orkiestr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 17:00
W Historii Polskiego Folku powróciliśmy do historii Polskiego Radia, a w szczególności do działających przy nim zespołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Mandolinistów Edwarda Ciukszy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:00
W 1950 roku zostaje podpisana umowa między muzykami Orkiestry Mandolinistów Ciukszy, a Polskim Radiem. Na jej mocy grupa stała się pierwszym etatowym zespołem radiowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Wesołowski i Harmoniści

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 08:00
W powojennej Polsce na czoło w lansowaniu wykonawców wysunęło się Radio. Przemysł płytowy, nie licząc skromnych prób tzw. prywatnej inicjatywy dopiero podnosił się z ruin. Feliks Dzierżanowski był faworytem radia, przemysł płytowy stawiał zaś na Tadeusza Wesołowskiego i jego Harmonistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Harmonistów Wesołowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 10:00
Zespół Tadeusza Wesołowskiego odradza się w roku 1947, najpierw jako kwartet, a potem kwintet. Funkcjonowały dwie nazwy Zespól Harmonistów i Zespół Akordeonistów.
rozwiń zwiń