Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Siła magii, cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 09:00
- W świecie zachodnim nigdy nie cieszyła się szczególną aprobatą, kojarzona raczej z szarlatanerią, herezją i szatańskimi sztuczkami - mówiła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pexels

- Najprościej powiedzieć można, że jest to sztuka wpływania na wydarzenia na pomocą tajemnych mocy, ale też wiara w ich skuteczność - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska. - Racjonalizm i kult rozumowego poznawania rzeczywistości, który zdominował myślenie europejskie od czasów Oświecenia, jeszcze bardziej zdeprecjonował myślenie magiczne, ale nie straciło ono entuzjastów. A w XIX wieku, oprócz tych, którzy i tak się nią zajmowali, magia zainteresowała także badaczy. 

Podstawy charakterystyki praktyk badawczych wśród ludów plemiennych stworzył Bronisław Malinowski. Zauważył on, że praktyki te wcale nie były nieracjonalne czy nielogiczne, a wkraczały wszędzie tam, gdzie kultura i wiedza sobie nie radzą. - Magia pomagała uporać się z nieszcześciami, była reakcją obronną człowieka na niepewność i niemożliwosć wytumaczenia zjawisk codziennego życia - opowiadała dr Małanicz-Przybylska.

Dlaczego tak wiele ludów pierwotnych uprawia magię? Jakie są przykłądy praktyk magicznych w czasach współczesnych? Między innymi o tym słuchać można w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa"

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 30.06, 7.07.2018 

Godzina emisji: 8.50

at


Czytaj także

Czyste i nieczyste

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 09:00
 - Kategorie te są znane i używane przez wszystkie społeczności na świecie. Pewni ludzie, niektóre czynności albo substancje mogą być w czasem postrzegane jako nieczyste, groźne lub oczyszczające - tłumaczyła w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zioła i rośliny lecznicze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
rozwiń zwiń