Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muharram - Nowy Rok Muzułmański. Dzień Odpuszczenia Win

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 05:30
"Niechaj Nowy Rok 2020 przyniesie nam wszystkim dużo dobrego, niech każdego dnia towarzyszy nam błogosławieństwo Wszechmocnego do którego zgodnie zmierzamy" - takie życzenia noworoczne złożył żyjącym w Polsce wyznawcom islamu i wszystkim Polakom przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej.  
Świętowanie nowego roku muzułmańskiego w Kairze w 2017 roku.
Świętowanie nowego roku muzułmańskiego w Kairze w 2017 roku.Foto: PAP/EPA KHALED ELFIQI

Złożył je pierwszego stycznia, w pierwszym miesiącu i pierwszym dniu roku, według przyjętego i obowiązującego w Polsce, Europie i wielu krajach współczesnego świata kalendarza gregoriańskiego, dając tym wyraz poszanowania dla historii, tradycji, także tradycji religijnych i zwyczajów kraju, który żyjący w Polsce mahometanie (osiadli głównie na Podlasiu) uważają za swoją ojczyznę. W tradycji muzułmańskiej bowiem Nowy Rok jest świętem ruchomym (w roku bieżącym 2020 przypadać będzie 20 sierpnia) i nie ma charakteru religijnego. W hierarchii świąt dorocznych nie zajmuje tak wysokiego miejsca jak inne bajramy (święta).

Według księżycowego kalendarza muzułmańskiego uroczystości religijne odbywają się w terminach, zależnych od zmiany faz księżyca. Za początek roku przyjmuję się datę ucieczki Proroka Mahometa z Mekki do Medyny (hidżra) w 622 r. (według kalendarza gregoriańskiego) i obchodzi jako pamiątkę tego wydarzenia. Nie ma on tak hucznych obchodów jak np. znany nam Sylwester, kończący "stary", mijający rok, czy Nowy Rok, czyli pierwszy dzień rozpoczynającego się roku.

W wielu krajach muzułmańskich w ogóle nie praktykuje się uroczystości noworocznych, w innych są one nader skromne. Sprowadzają się głównie do kameralnych spotkań w gronie rodziny, przyjaciół, lub bliskich znajomych i słodkich poczęstunków. Obyczaj nakazuje aby podczas takich spotkań opowiadać sobie różne budujące historie z życia Proroka Mahometa. Zaleca się także modlitwę i pobożne rozmyślania.

Niekiedy w miejscowościach zamieszkałych przez większe skupiska Tatarów (Polaków o tatarskim rodowodzie), głównie w Kruszynianach i Bohonikach , a także w Białymstoku, stolicy regionu, z okazji Nowego Roku, w miejscowych restauracjach, lub domach kultury, urządza się pokazy tatarskich tańców w tradycyjnych strojach, połączone z degustacją miejscowych dań.

 

Barbara Ogrodowska

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Barbara Ogrodowska

Czytaj także

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 17:00
W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, w tym roku wypada w niedzielę 19 stycznia, czyli 6 stycznia kalendarza juliańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Przemienienia Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 08:00
Preobrażenie Hospodnie nazywane jest także Świętem Spasa czyli Zbawiciela. Obchodzi się je na pamiątkę, opisanego w Piśmie Świętym Nowego Testamentu, przeobrażenia Jezusa Chrystusa na górze Tabor, w obecności trzech Jego uczniów Piotra, Jakuba i Jana. Opisy tego cudownego wydarzenia znaleźć można w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza.            
rozwiń zwiń