Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Sukkot. Radosne święto szałasów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 00:01
Sukkot należy do najważniejszych pątniczych świąt żydowskich, ma upamiętniać ich czterdziestoletnią wędrówkę, przez pustynię, z ziemi egipskiej – domu niewoli – do ziemi obiecanej. Podczas wędrówki tej Żydzi z konieczności mieszkali w prowizorycznych szałasach, zwanych kuczkami.
ortodoksyjni żydzi modlą się w czasie Sukkot z liśćmi palmowymi i owocem cytryny foto. shutterstockDavid Cohen 156
ortodoksyjni żydzi modlą się w czasie Sukkot z liśćmi palmowymi i owocem cytryny foto. shutterstock/David Cohen 156Foto: shutterstock/David Cohen 156

… I będziesz mieszkać w kuczkach przez siedem dni. Wszelki, kto jest z domu Izraelowego, będzie mieszkać w kuczkach
Ks. Kapłańska, 23, 42-43

W kuczkach Żydzi obchodzili wszystkie swoje najważniejsze święta i uroczystości, także jesienne święto plonów.

Sukkot – tradycja radosnego święta rolniczego, święta plonów i zbiorów  jest przez prawowiernych Żydów kultywowana do dziś. Święto zakończy się w synagodze, dnia ósmego, o zmroku, obchodami Simchat Tora – Radość Tory. Podczas Simchat Tora zwoje Tory obnoszone będą w procesji, siedem razy obchodzącej świątynię i każdy – nawet dzieci – doświadczy przywileju dotknięcia świętych liter. W innych terminach i świętachtego zaszczytu mogą dostąpić jedynie kapłani.

Święto też Kuczek obchodzić będziesz przez siedem dni, gdy zbierzesz z bojowiska i pracy pożytki twoje i będziesz używał w święto twoje, ty i twój syn, i córka, sługa twój i służebnica, Lewit też i przychodzień, i sierota, i wdowa, którzy są między bramami twymi. Siedem dni Panu Bogu Twemu święta obchodzić będziesz na miejscu, które obierze Pan…
Ks. Powtórzonego Prawa.16, 13-15

Kuczka zbudowana na balkonie na święto Sukkot foto. shutterstock/Dance60 Kuczka zbudowana na balkonie na święto Sukkot foto. shutterstock/Dance60

Kuczka – czyli namiot, szałas

Podstawowym obyczajem domowym w Sukkot była – i jest dotychczas – budowa i wyposażenie kuczki – niewielkiej konstrukcji mieszkalnej lub miejsca wydzielonego w mieszkaniu, na balkonie, płaskim dachu itp. Miejsce to wyobrażać ma świąteczny szałas symbolizujący ogród rajski. W Sukkot ustawia się w nim stół z mnóstwem smakowitych potraw. Są to świąteczne chałki, mięsa duszone (np. gulasz wołowy z kiszoną kapustą i knedlikami z bułki), duszona wołowina, warzywa faszerowane (np. holiszki znane w Polsce jako gołąbki – liście kapusty faszerowane mięsem lub ryżem, w sosie pomidorowym), zrumienione na złoto kluski kartoflane tzw. kopytka, zapiekanki np. z bakłażanów, sałatki warzywne, marynaty i desery (np. strucle z nadzieniem jabłkowym, makowym lub orzechowym, z nadzieniem pikantnym, lub słodkim),  owoce, cukierki i inne słodkości. 

Potrawy przygotowane na Sukkot spożywało się przez cały tydzień i to nie tylko w gronie rodziny i odwiedzających dom gości. Dzielono się nimi szczodrze także z ubogimi i osobami potrzebującymi pomocy. Gościnność i szczodrość cechowały bowiem obchody domowe święta i były jego obyczajem. Ponadto obfitość pokarmów, pamiątka ofiar z płodów ziemi, składanych niegdyś w Świątyni Jerozolimskiej – jak wierzono – zapewniać miała przyszłe dobre urodzaje i wszelki dostatki. 

... błogosławić ci będzie Pan Bóg we wszech urodzajach twoich i we wszelkiej sprawie rąk twoich, i będziesz w radości
Ks. Powtórzonego Prawa.16, 14-15

dr Barbara Ogrodowska

***

Więcej artykułów w dziale "Świętujemy".


Czytaj także

Tisza be-Aw, lament Izraela

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 00:10
To żałobne święto pamięci jest wspomnieniem wszystkich nieszczęść, klęsk i tragicznych doświadczeń, które przez wieki całe spotykały Izraelitów. To najsmutniejszy dzień w żydowskim kalendarzu, dzień powszechnej żałoby, ostentacyjnego smutku i szczególnych umartwień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosz ha-Szana. Żydzi świętują Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 08:00
Rosz ha-Szana, inaczej Święto Trąbek to czas nadziei, pokuty, skruchy, oczyszczenia z win. 
rozwiń zwiń