X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Raphael Rogiński i Genowefa Lenarcik, "Żywizna"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:00
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2016.
Raphael Rogiński i Genowefa Lenarcik, Żywizna
Raphael Rogiński i Genowefa Lenarcik, "Żywizna"Foto: mat. pras.


Żywizna (po kurpiowsku natura) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego.

Po muzyce Coltrane'a, Rogiński we współpracy z Genowefą Lenarcik gra muzykę kurpiowską. Śpiewaczka jest córką legendarnego Stanisława Brzozowego, piewcę folkloru Kurpiów oraz wybitną kontynuatorką tej tradycji. Jak mówi Rogiński, jedyni muzycy, do których mógłby ją porównać, to bluesmani z Sahary. Razem tworzą duet tyleż niekonwencjonalny co naturalny. Wszak Żywizna to po kurpiowsku natura.

Duet Raphaela Rogińskiego oraz śpiewaczki Genowefy Lenarcik ukazuje unikatowość kurpiowskich pieśni ludowych. Kompozycji podobnych do tych zawartych na płycie Zaświeć Niesiącku and other Kurpian songs próżno szukać w tradycyjnej twórczości z innych regionów Polski. Surowe, minimalistyczne pieśni w połączeniu z niskim, mocnym głosem Lenarcik lokują Żywiznę zaskakująco blisko klasyków czarnego bluesa. Niezwykłe są również teksty śpiewanych przez śpiewaczkę utworów – to romantyczne eposy, w których brakuje, tak popularnych w ludowych pieśniach, nawiązań do kultury agrarnej czy też kościoła. Wydany pod koniec 2016 roku album zebrał entuzjastyczne recenzje krytyki i przyczynił się do uzyskania przez Rogińskiego nominacji do Paszportu Polityki.

Raphael Rogiński


Raphael Rogiński, nominowany do Paszportu "Polityki" w roku 2015, to jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych artystów polskiej sceny. Producent muzyczny Miron Zajfert napisał o nim: "Jest duchem niespokojnym, nieustannie poszukującym i odkrywającym kolejne muzyczne światy. Od muzyki żydowskiej do afrykańskiej, od coltrane’owskiego jazzu po jemenickie pieśni weselne". Rogiński – gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz muzyki tradycyjnej – jest współzałożycielem tria Shofar (z Maciem Morettim i Mikołajem Trzaską), liderem formacji Cukunft i Alte Zachen, zespołu Wovoka i Sky Albatross. Artysta skupia się przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa oraz na muzyce etnicznej i ludowej.

Genowefa Lenarcik – kurpiowska śpiewaczka z bezcennym repertuarem i stylem śpiewu wyniesionym z rodzinnego domu. Jej ojciec Stanisław Brzozowy był jednym z najwybitniejszych śpiewaków na Kurpiach. Pochodził z Krobi koło Kadzidła. Prof. Piotr Dahlig napisał: "Już w latach pięćdziesiątych XX w. uchodził Brzozowy wśród sąsiadów za starożytnego śpiewaka. Wydaje się, że walory dynamiczne, bogate brzmienie głosu i ogólnie śpiew były dla niego ważniejsze niż przekaz słów pieśni. Wypowiedzi Brzozowego odsłaniają świat estetyczny śpiewu kurpiowskiego: wszechstronność inspiracji, w tym widok przyrody, zwierząt, ptaków; współodczuwanie ze środowiskiem naturalnym, np. wrażliwość na echo, wyrazista, naturalna uczuciowość wyrażona w melizmatach, ozdobnikach (kulasiki – wygięcia, zagięcia melodii), płynność głosu (glissanda)".

Stanisław Brzozowy szczególnie upodobał sobie śpiew plenerowy, czyli pieśni „leśne”. Dla Genowefy Lenarcik – jego kontynuatorki – i Raphaela Rogińskiego właśnie one stały się kanwą ich opowieści. 

Spis utworów

 1. Mój Boze
 2. A Cemu Ześ
 3. Noc
 4. Matula Moja
 5. A Na Polu Sośna
 6. Na Poli
 7. Nów
 8. Zielona Dąbrowa
 9. Cyranecka
 10. Zakukała Kukawecka
 11. Narew
 12. Zaświeć Niesiącku


Skład zespołu

 • Raphael Rogiński - gitara, produkcja 
 • Genowefa Lenarcik - śpiew

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Mieliśmy problemem ze znalezieniem lasu, nad którym nie latają samoloty i gdzie nie ma drogi w pobliżu. Na Kurpiach nie znalazłem takiego miejsca - o kulisach nagrywania płyty z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik opowiadał w Dwójce Raphael Rogiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. Żywizna plays "Zaświeć Niesiącku and other Kurpian Songs" (Raphael Rogiński i Genowefa Lenarcik)

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 16:52
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozdanie nagród fonograficznych i koncert zespołu Żywizna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 20:35
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywizna na żywo

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 11:33
W audycji słuchaliśmy koncertu, który 4 kwietnia ubiegłego roku zagrał w londyńskim Cafe Oto polski duet, który tworzą gitarzysta Raphael Rogiński i śpiewaczka z Kurpiów Genowefa Lenarcik.
rozwiń zwiń