Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nowe propozycje legendarnego polskiego teatru we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:00
Dawne Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w świadomości Polaków. Dla wielu z nas tereny te wiążą się przede wszystkim z nostalgicznymi wspomnieniami, choć Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie, Białorusi czy Ukrainie współtworzą także współczesną kulturę tych krajów. 
Audio
  • Zapowiedź litewskiej premiery płyty "Šulinys" zespołu Babadag i opowieść o pracy Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie (Z muzyką po Kresach/Jedynka)
Panorama Lwowa.
Panorama Lwowa.Foto: Shutterstock.com/Rastislav Sedlak

W pierwszej odsłonie porozmawialiśmy o towarzyszącym Festiwalowi Dziedzictwa Kresów spektaklowi "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu" Mikołaja z Wilkowiecka w wykonaniu Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa, który wystawiony zostanie 7 września w Przemyślu.

Prowadzący zapowiedzieli na antenie radiowej Jedynki premierę polsko-litewskiego projektu muzycznego Oli Bilińskiej i zespołu Babadag "Šulinys" - albumu eksplorującego bogactwo muzycznej kultury terenu wschodniej Polski, graniczącej z Litwą. Tam między innymi żywa jest ciągle tradycja śpiewania pieśni litewskich, nazywanych sutartines.

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach.

kresy@polskieradio.pl.

SMS-y: 71 151

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzą: Aleksandra TykarskaPiotr Kędziorek 

Goście: Elżbieta (aktorka, redaktorka) i Luba Lewak (aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie)

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 18.10

at