Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Najstarszy warszawski rymarz - Tadeusz Przeździecki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:00
Historycznie rymarz zajmował się wyposażeniem jeźdźca i konia. Obecnie w miarę rozwoju komunikacji wszystko się zmieniło.
Audio
  • W pracowni jednego z najstarszych warszawskich rymarzy - Tadeusza Przeździeckiego (Poranek Dwójki)
Rymarz - Tadeusz Przeździecki w swojej pracowni.
Rymarz - Tadeusz Przeździecki w swojej pracowni.Foto: Patrycja Zisch

- Zacząłem pracować w roku 1954. W tym czasie w Warszawie było więcej dorożek niż obecnie taksówek. Węgiel rozwoziło się wtedy furmanką, nawet piwo wozaki rozwozili po sklepach. W tych czasach ten zawód miał jeszcze rację bytu - opowiadał Tadeusz Przeździecki, jeden z najstarszych rymarzy w Warszawie. - Stopniowo z każdym rokiem było coraz mniejsze zapotrzebowanie na usługi rymarskie, w tej chwili w Warszawie konie i dorożki prawie zniknęły. Rymarstwo nieuprzężowe obsługiwało kiedyś również wojsko.

Rymarze zajmują się głownie uprzężami i siodłami. Skóry są twarde, a rymarze właśnie pracują w twardych skórach robiąc np. walizki, futerały, pasy. Narzędzia podstawowe rymarza to dobry nóż i szydła. Obecnie używa się maszyn, najpopularniejszą jest konik rymarski.

Siodło rozpoczyna się robić od szkieletu, drewno okleja się tkaniną. Pewne elementy siodła wykonuje kowal, a inne łąkarz. W takim stanie siodło trafiało do siodlarza, którego zadaniem było wykończenie go skórą.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: Tadeusz Przeździecki (rymarz)

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 8.50


gs

Czytaj także

Wojciech Kojs z Podhala: do wszystkiego dochodzę na zasadzie prób i błędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Spinkarstwo to zawód ginący. Duże, podhalańskie centra spinkarskie istniały kiedyś w Bukowinie, żyło też kilku wytwórców koło Nowego Bystrego. Czy przekazali oni dalej tę tradycję? O tym słuchaliśmy w audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajniki ceramików z Bolimowa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:00
W kolejnym spotkaniu z rzemieślnikami i artystami zajmującymi się tradycyjną sztuką rękodzielniczą odwiedziliśmy pracownię ceramiczną rodziny Konopczyńskich w Bolimowie,
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźbione cuda Elżbiety Świderek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
- Inspiruję się łowickimi elementami, a tematyka jest przeróżna: i Matki Boskie, i Chrystusy, i kapliczki, i przedmioty codziennego użytku. Wykorzystuję wszystkie kawałki drewna - mówiła artystka, oprowadzając nas po swojej pracowni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarstwo na szkle Zofii Majerczyk-Owczarek

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 09:00
- Od malowania na płótnie to na szkle różni się tym, że robi się to odwrotnie. Zaczyna się od zrobienia odbicia lustrzanego i rysunku - tłumaczyła tajniki tej sztuki artystka.
rozwiń zwiń