Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Radosna sztuka bibułkarstwa

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 10:00
- Z bibuły wykonuję wszelkiego rodzaju kwiaty, wycinanki, kierce ozdobione kwiatami z grochu i fasoli, wieszane do sufitu, bukiety płaskie, pisanki i co tylko przyjdzie mi do głowy. Wszystkiego nauczyłam się od mojej mamy - opowiadała Zofia Samul, kurpianka z powiatu ostrołęckiego.
Audio
  • Sztuka bibułkarstwa (Poranek Dwójki/Cudowytwórcy)
Warsztaty bibułkarstwa.
Warsztaty bibułkarstwa.Foto: Patrycja Zisch

- Kwiaty wykonuję z bibuły, palmy zdobię kwiatami z kolorowej bibuły, a zielone liście robi się po prostu z zielonego papieru. Próbowałam kiedyś swoich sił w Zakopanem robiąc po raz pierwszy szyszkę i była to wielka sztuka. To było u Józefa Fudali - wspominała Zofia Samul.

Warsztaty bibułkarstwa.    Foto: Patrycja Zisch

Pani Zofia prowadzi warsztaty bibułkarstwa w szkołach. - Przyszliśmy zobaczyć jak to się robi. Najbardziej podobały mi się bezy, które robił pan Józef Fudala - powiedziała uczestniczka warsztatów.


Warsztaty bibułkarstwa. Zofia Samul z wnuczką.    Foto: Patrycja Zisch

Bibułkarstwo wraca do łask i ludzie chętniej nabywają i chcą mieć takie prace we własnych domach. - Były takie czasy, że ludzie zapomnieli o tej sztuce, to wówczas w sklepach pojawiły się w sprzedaży różne plastikowe, piękne kwiaty. Piękne były, było to coś nowego i twórczość ludowa wtedy jakby się zapadła. Jest dziś ze mną wnuczka i potrafi robić już to, co ja potrafię. Jak coś się lubi robić, to nie zważa się na pieniądze, ale na to, że sprawia nam to przyjemność - podsumowała Zofia Samul, kurpianka z powiatu ostrołęckiego.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: Zofia Samul (kurpianka z powiatu ostrołęckiego)

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 8.50

gs

Czytaj także

Rzeźbione cuda Elżbiety Świderek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
- Inspiruję się łowickimi elementami, a tematyka jest przeróżna: i Matki Boskie, i Chrystusy, i kapliczki, i przedmioty codziennego użytku. Wykorzystuję wszystkie kawałki drewna - mówiła artystka, oprowadzając nas po swojej pracowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarszy warszawski rymarz - Tadeusz Przeździecki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:00
Historycznie rymarz zajmował się wyposażeniem jeźdźca i konia. Obecnie w miarę rozwoju komunikacji wszystko się zmieniło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni lutników

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 09:00
Lutnicy, Marek i Bartosz Woźniak, robią bardzo mało instrumentów. Poświęcają im ogromną ilość czasu. Każdy dopieszczają i każdy z nich jest dziełem sztuki. Do tego czerpią ogromną radość z tego, co robią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewska pasja

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 09:00
- Ten zakład istnieje od 1948 roku,  zacząłem w nim pracę w 1959 roku. Minęło już 60 lat. Całe życie tu spędziłem - opowiadał swoją historię szewc, Stanisław Muszyński.
rozwiń zwiń