Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Sztajerek

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 10:00
- Jego nazwa pochodzi z Alp Styryjskich. Podobnie jak inne tańce obcego pochodzenia na wieś przedostał się przez miasto - mówił w "Pierwszych krokach" Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
Audio
Sztajerek, zapis nutowy Mariana Domosławskiego, 1924 rok.
Sztajerek, zapis nutowy Mariana Domosławskiego, 1924 rok.Foto: Z archiwum Polona.pl

Znany był w Krakowie, Lwowie, dawnej Galicji, ale też w  Warszawie i innych polskich miastach. Szczególna popularnością cieszy się jeszcze do dziś na Podkarpaciu i Małopolsce, gdzie możemy spotkać wiele lokalnych odmian. Co ciekawe, znany był wśród mieszkańców wyżyn i terenów górskich.

Jako taniec miejski i wiejski składa się zawsze z dwóch lub trzech części, zwykle w metrum ¾ w tempie umiarkowanym. W wersji miejskiej jego pierwsza cześć to krok odstawno-dostawny w ujęciu zamkniętym, półokrągłym, z charakterystycznym lekkim kołysaniem. Trzy takty w jedną stronę, w czwartym takcie dwa akcenty; raz-dwa-trzy, raz-dwa-trzy, raz-dwa-trzy, raz-dwa. Część druga to płaski krok walca w obrocie przy wyprostowanej postawie.

Wiejskie warianty sztajera znane są na Pogórzu, na Rzeszowszczyźnie, w Pieninach, na Sądecczyźnie, wśród Łemków, Pogórzan, Lachów, Górali Pienińskich czy Łącko-Kamienickich.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 8.50


gs

Czytaj także

Polka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:33
- Polka zazwyczaj jest tańczona w parach. Może być trzęsiona, może być przysiadana, równiejsza, galopka, albo z figurami. Zdarza się również, że tańczy się ją w trójkach - opowiadał choreograf i tancerz, Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powolniak

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:13
- Ten taniec z Kurpiów wbrew nazwie jest jednym z najszybszych tańców regionu, bardzo tam popularny - w audycji "Pierwsze kroki" opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. -  Zazwyczaj kończył zabawę, tańczony w cyklu oberek - polka - powolniak, jak i podczas obrzędów, np. na weselu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń