Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kust: organizacja pracy rodem z korporacji okazała się satysfakcjonująca

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:00
Tadeusz Skowroński, Joanna Gancarczyk, Rafał Kołacki, Mikołaj Zieliński, Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, czyli zespół Kust właśnie nagrywa swoją nową, debiutancką płytę. Swój medytacyjny dron-folk osadzają w przestrzeniach muzyki industrialnej. 
Audio
Tadeusz Skowroński, Joanna Gancarczyk, Rafał Kołacki, Mikołaj Zieliński, Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk (Kust)
Tadeusz Skowroński, Joanna Gancarczyk, Rafał Kołacki, Mikołaj Zieliński, Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk (Kust) Foto: Kust

- Nasz skład to eksperyment, ale już na pierwszej próbie chłopaki zagrali tak, jakby zawsze grali razem - powiedziała Joanna Skowrońska - Nasz materiał spodobał się wydawnictwu Requiem Records i właśnie wtedy na scenę wkroczył koronawirus, który skutecznie przeniósł całą naszą pracę nad miksem do sfery wirtualnej. Zespół nie mógł pojechać do studia i spotkać się z realizatorem. - Porozumiewaliśmy się za pomocą mediów społecznościowych. Każdy z nas etapowo odsłuchiwał rezultatów nagrań. Myślę, że straciliśmy dzięki temu trochę na spontaniczności, ale organizacja pracy rodem z korporacji pracującej zdalnie okazała się satysfakcjonująca - dodał Tadeusz Skowroński z kapeli Kust.

Czymś naturalnym dla zespołu jest to, że kiedy nagrywa płytę wyrusza w trasę koncertową by ją promować.  - Jak teraz będą wyglądały trasy i koncerty to się dopiero okaże. Póki co, promocje wydawnictwa widzimy tylko za pomocą internetu - dodał Tadeusz Skowroński.

Punktem wyjścia w repertuarze Kust były obrzędy i pieśni. - Zależało nam, żeby były to pieśni nam bliskie, których nauczyliśmy się od śpiewaczek na wsi. Tak jak np. kust, gdyż jeździmy też na Polesie, albo pieśni z Dolnego Śląska czy z Łęczyckiego, gdyż tam najczęściej robimy badania terenowe z dziewczynami – opowiadała Joannna Skowrońska. – Nie skupialiśmy się na jednym obrzędzie, gramy pieśni weselne, pogrzebowe, jedną kołysankę, kolędę życzącą i hałas obrzędowy. Jest też pieśń kupalska i sam kust, który wywodzi się z Polesia Ukraińskiego, lecz jest bardzo charakterystycznym dla Słowian obrzędem dotyczącym kultu przodków.

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 7.05.2020

Godzina misji: 15.15

Wyemitowano w audycji "Źródła".

gs

Czytaj także

Dzięki nim polska muzyka nie cichnie. Artyści mówią, co przyniosła im pandemia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Bez muzyki trudno byłoby przetrwać trudny czas izolacji. A muzyka to artyści, którzy ją tworzą. Trwa akcja #folkwdomu, w której oddajemy głos w naszych audycjach polskim artystom. W "Źródłach" spotkaliśmy się z Marią Pomianowską, Raphaelem Rogińskim, Karoliną Cichą oraz Joanną i Janem Słowińskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Mościcka: to, czym się zajmuję, okazuje się niepotrzebne

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:00
- Martwię się o środki do życia i swoją przyszłość, ale najbardziej doskwiera mi świadomość, że kultura i sztuka - czym po prostu żyję - odchodzi na dalszy plan, staje się niepotrzebne - mówiła akordeonistka i wokalistka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwidon Cybulski: są plusy i minusy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 11:00
- W drugiej połowie marca miałem mieć dużo, dużo pracy w teatrze dla dzieci. Nagle jak ręką odjął to wszystko zostało odwołane. Trochę nam zajęło, żeby się do tego przystosować i zrozumieć sytuację - mówił muzyk, opisując swoją obecną sytuację.
rozwiń zwiń