Historia

Pompeje kolejny raz odkrywają swoje sekrety. Odnaleziono starożytny fresk

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 05:58
Kolejnego odkrycia dokonano w Pompejach. Na terenie pozostałości antycznego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza, archeolodzy znaleźli doskonale zachowany fresk przedstawiający Fryksosa i Helle - rodzeństwo z mitologii greckiej.
Fresk odkryty w Pompejach
Fresk odkryty w Pompejach Foto: PAP/ABACA

Mit o Fryksosie i Helle

Według mitu były to dzieci króla Atamasa i Nefele. Ino – druga żona Atamasa - chciała pozbyć się jego dzieci z pierwszego małżeństwa, namówiła więc męża, by w ofierze złożył bogom Fryksosa. Chłopcu ukazała się we śnie matka i nakazała mu uciekać z siostrą. Co więcej, zesłała im skrzydlatego barana, który ich uniósł. Jednak kiedy przelatywali nad cieśniną, Helle spadła do morza i utonęła.

Mityczna scena 

To tę scenę z mitologii przedstawia fresk odnaleziony podczas prac archeologicznych na terenie o nazwie Regio V. Widać na nim tonącą Helle, wyciągającą rękę do brata.

- To przepiękny fresk w doskonałym stanie - powiedział dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel. Zwrócił uwagę na nadzwyczaj wyraźne kolory malowidła.

***

Czytaj także: 

***

Gabriel Zuchtriegel wyjaśnił również, że mit o Fryksosie i Helle był bardzo rozpowszechniony w tym rejonie. - Jest on także aktualny. To dwoje uchodźców na morzu - dodał. 

Tragedia Pompei 

Pompeje to miasto położone w dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Od 310 roku p.n.e. osada znajdowała się pod panowaniem Rzymian. 5 lutego 62 roku Pompeje zostały w 65 procentach zniszczone przez silne trzęsienie ziemi. Całkowita zagłada miasta nastąpiła 17 lat później, 24 sierpnia 79 roku, w czasie wybuchu Wezuwiusza.

Na terenie starożytnego miasta wciąż prowadzone są badania archeologiczne. Publikowane co jakiś czas kolejne odkrycia dokonane przez badaczy pozwalają nam lepiej poznać życie codzienne w tym rzymskim mieście. 

PAP/Sylwia Wysocka/bm

Czytaj także

Hiszpania. Susza i dziki pomogły odkryć instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:40
Niewielki instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat znaleziono w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Odkryto go przy jednym z wysychających stawów, do czego przyczyniły się m.in. szukające pokarmu dziki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki kolor miała najstarsza znana szminka na świecie? Odnaleziono pigment sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:33
Jasnoczerwony pigment umieszczony w małej kamiennej fiolce - ten kosmetyk z epoki brązu odnaleziony w Iranie może być najstarszą znaną szminką. 
rozwiń zwiń