Historia

Zmarł Zdenek Skarvada - legendarny czeski pilot, który bronił polskiego nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 21:07
W Czechach zmarł w wieku 95 lat pilot Zdenek Skarvada. Po inwazji Niemiec na Czechosłowację w marcu 1939 roku wraz z kilkoma kolegami uciekł do Polski i trafił do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie.
Audio
  • Zmarł legendarny czeski pilot. Relacja Pawła Szukały (IAR)
Zdenek Skarvada
Zdenek SkarvadaFoto: ceskatelevize.cz

Zdenek Skarvada po wybuchu II wojny światowej brał udział w lotach rozpoznawczych nad Polską. Został internowany przez Armię Czerwoną. Po zwolnieniu przedostał się przez Odessę, Stambuł, Port Said i Bombaj do Wielkiej Brytanii, gdzie został pilotem 310 Dywizjonu RAF. Uczestniczył w walkach nad kanałem La Manche oraz w operacji wojsk koalicji antyhitlerowskiej w Normandii.

Po wojnie należał do grupy pilotów organizujących siły powietrzne Czechosłowacji. Był instruktorem w Wojskowej Akademii Lotniczej w Hradcu Kralove.

W roku 1950 padł ofiarą komunistycznych czystek. W stopniu kapitana wyrzucono go z wojska. Zmuszono go do pracy w jednej z ostrawskich kopalń. W czasach Praskiej Wiosny został rehabilitowany. Na stopień generała mianował go prezydent Vaclav Havel. Pogrzeb Zdenka Skarvady odbędzie się za dwa tygodnie. Uczestniczyć w nim będzie delegacja polskiego Dowództwa Sił Powietrznych.

Zobacz także serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

mr

Czytaj także

Stanisław Skalski legendą stał się za życia. Mówili o nim "latająca śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 06:00
Stanisław Skalski zasłynął w czasie bitwy o Anglię. Dwa razy cudem uniknął śmierci. Zmarł wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, 12 listopada 2004 roku. Był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Koledzy piloci mówili, że ma "ptasi instynkt", Niemcy nazywali go "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia Ognista: odnaleziono grób polskiego bohatera

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 18:29
Na cmentarzu w Rio Grande na Ziemi Ognistej w Argentynie odnaleziono grób płk Emila Słatyńskiego, dowódcy 10 Pułku Strzelców Konnych stacjonującego w okresie międzywojennym w Łańcucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczczono pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 21:50
W Lublinie odbyły się obchody 112 rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, Jednym z elementów obchodów była konferencja naukowa poświęcona bohaterowi.
rozwiń zwiń