Historia

Piotr Curie - w cieniu żony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 05:45
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, nie dbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
Audio
  • Droga naukowa Piotr Curie, aud. Krzysztofa Cypelta z cyklu "Uczeni w anegdocie" (PR, 18.05.1979)
  • Odkrycie radu i polonu w 1898 roku przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie – komentuje dr Piotr Szlanta, aud. Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska" (4.09.2001)
Piotr Curie z Marią Curie-Skłodowską w laboratorium (1906)
Piotr Curie z Marią Curie-Skłodowską w laboratorium (1906) Foto: hp.ujf.cas.cz /Kuebi/wikipedia

15 maja 1859, w Paryżu w rodzinie o zainteresowaniach naukowych urodził się Piotr Curie, przyszły laureat Nagrody Nobla i odkrywca polonu i radu, a tym samym promieniotwórczości naturalnej.

Spotkanie z Marią

Piotr poświęcony działalności naukowej spotkał w swoim życiu kobietę, która była jego damskim odpowiednikiem. Jego związek z Marią Skłodowską był bez wątpienia nie bez znaczenia dla rozwoju nauki. Ślub biorą w 1895 roku. Młode małżeństwo wszystkie pieniądze wydaje na domowe laboratorium.

– Maria obrawszy za temat swojej pracy doktorskiej badania nad promieniowaniem uranu wykryła, że i inne pierwiastki emitują podobne promienie – słyszymy w aud. Krzysztofa Cypelta "Uczeni w anegdocie". – Piotr Curie zrozumiał doniosłość jej odkrycia. Przerywa więc swoje badania by pomóc żonie.

Piotr

Nz: Piotr Curie, Paryż (1906), Wikipedia/dp

Niewdzięczny zawód

Piotr Curie nie dążył nigdy do otrzymywania prestiżowych nagród czy odznaczeń, bardziej zależało  mu na własnym, dobrze wyposażony laboratorium. Cenne wyniki badań małżeństwo Curie podawało do publicznej wiadomości, aby przyczynić się do rozwoju nauki. Zaszczyty i sława przyszły same.

Żmudne badania, chwile zwątpienia i chęć porzucenia doświadczeń nad promieniotwórczością przyniosły efekty po 4 latach. W 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie odkryli pierwiastki promieniotwórcze: polon i rad.

5 lat później małżeństwo naukowców oraz Henri Becquerel otrzymali Nagrodę Nobla za badania nad promieniotwórczością. Co ciekawe, początkowo nominacja uwzględniała tylko Piotra Curie. W ówczesnej nauce zasługi kobiet były jakby niezauważalne. Dopiero jego sprzeciw na wykluczenie Marii z udziału w tych badaniach spowodował, że nagroda trafiła do małżeństwa Curie.
Piotr Curie katedrę profesorską otrzymał dopiero w 1904 roku. Wówczas specjalnie dla niego stworzono Katedrę Fizyki na Sorbonie.

Przerwana kariera

19 kwietnia 1906 Piotr Curie wracając z zebrania odbywającego się w Stowarzyszeniu Profesorów odwiedził księgarnię i przechodząc przez ulicę wpadł pod ciężki wóz konny i zginął. Miał zaledwie 47 lat. Katedrę Fizyki na Sorbonie po mężu przejęła Maria Skłodowska-Curie. Swój pierwszy wykład zaczęła dokładnie od miejsca, w którym zakończył swoje ostatnie zajęcia Piotr Curie.
Jak tworzono naukę na przełomie XIX i XX wieku? Z jakimi trudnościami musiał zmierzyć się Piotr Curie? Jak wyglądała jego praca z Marią Skłodowską-Curie? Posłuchaj!


mb

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 05:45
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 05:50
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układ okresowy pierwiastków, czyli chemia w tabeli

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:00
Dla wielu jest nie do końca zrozumiałym przekleństwem zapamiętanym z lekcji chemii. Jednak kiedy Dmitrij Mendelejew zaproponował swoją tablicę pierwiastków, świat chemii wreszcie mógł usystematyzować wiedzę już zdobytą, ale także tę, która miała dopiero powstać.
rozwiń zwiń