X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zamach w Sarajewie - początek europejskiego samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 07:05
Zamach na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga 28 czerwca 1914 uznawany jest za bezpośrednią przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej.
Audio
  • Audycja "Jak to naprawdę było w Sarajewie". (PR, 25.04.1967)
Zamach w Sarajewie - fragment pierwszej strony gazety La Domenica del Corriere z 1914 roku
Zamach w Sarajewie - fragment pierwszej strony gazety La Domenica del Corriere z 1914 roku Foto: Wikimedia Commons

Tego dnia arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg wraz z towarzyszącą mu małżonką wyjeżdżali z dworca miejskiego samochodem. Trasa przejazdu była publicznie podana do wiadomości kilka dni wcześniej.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony I wojnie światowej

Zamachowców było siedmiu. Mieli 6 bomb i 4 pistolety. Pierwszy zamachowiec rzucił bombę w kierunku samochodu, którym jechał arcyksiążę. Bomba wybuchła po 12 sekundach i raniła adiutanta księcia. Orszak pojechał dalej i po oficjalnych uroczystościach, arcyksiążę zapytał szefa żandarmów, czy będą jeszcze jakieś bomy wybuchały, czy może jechać dalej.

Tego samego dnia po zakończeniu uroczystości, gdy książę wraz z małżonką znowu przemieszczali się samochodem, auto zwalniając na zakręcie, mijało kolejnego spiskowca, który nie chciał ryzykować postrzału postronnych osób. Drugi ze znajdujących się przypadkowo przy drugim przejeździe arcyksięcia zamachowiec, Gawriło Princip, oddał strzały w kierunku pary arcyksiążęcej. Oboje zginęli.

18-letni Princip został ujęty bezpośrednio po zamachu, a podjęta przez niego próba samobójstwa nie powiodła się. W procesie w Sarajewie w 1914 roku został skazany na 20 lat ciężkiego więzienia - ze względu na młody wiek nie mógł zostać skazany na śmierć. W grudniu 1914 został osadzony w twierdzy w Terezinie wraz z dwoma członkami nacjonalistycznej serbskiej organizacji "Czarna Ręka" skazanymi za zamach w Sarajewie. Zmarł w celi na gruźlicę 28 kwietnia 1918.

Po zamachu Austro-Węgry chciały przeprowadzić śledztwo na terenie Serbii (był to jeden z punktów postawionego Serbii ultimatum), jednak władze Serbii nie udzieliły na to zgody. 28 lipca 1914 Austro-Węgry wypowiadają Serbii wojnę, co rozpoczyna działanie "zasady domina". Kolejne kraje, związane umowami, przystępują do wojny, nazwanej potem Wielką Wojną.

im

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2014-06-28 13:16 Zgłoś
Z 1967 roku. Wspaniałe!

Czytaj także

Bitwa pod Verdun - piekło na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 06:08
W trwającej niespełna rok bitwie po obu stronach frontu zginęło, zostało rannych lub wziętych do niewoli nawet 700 tys. żołnierzy. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako "piekło Verdun".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat wersalski – powrót Polski na mapę Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku rozpoczęła się konferencja pokojowa w paryskim Wersalu, kończąca I wojnę światową. Układ na niej zawarty ustalił nowy porządek terytorialny w Europie.
rozwiń zwiń