X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Fryderyk II Wielki – zbudował pruską potęgę

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 06:00
– Stworzył sobie koncepcję króla, który włada państwem, państwo żyje dla króla, a on dla państwa – mówił o Fryderyku II i jego życiowej filozofii historyk dr Krzysztof Bauer.
Audio
  • Sylwetkę i dokonania Fryderyka II Wielkiego przedstawiają historycy dr Jan Sałkowski i dr Krzysztof Bauer, aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" (06.09.2000)
Fragment portretu Fryderyka II Wielkiego, aut. Wilhelm Camphausen (1870 rok), Wikipediadp
Fragment portretu Fryderyka II Wielkiego, aut. Wilhelm Camphausen (1870 rok), Wikipedia/dp

17 sierpnia 1786 w Poczdamie zmarł Fryderyk II Wielki, król Prus w latach 1740-1786.
Konflikt pokoleń

Urodził się 24 stycznia 1712 w Berlinie. Ojciec bardziej niż o gruntowne wykształcenie humanistyczne dbał o męskie rozrywki. Syn podobno cały czas musiał nosić mundur. Takie koszarowe wychowanie bez wątpienia wpłynęło na ukształtowanie poglądów Fryderyka II.

Fryderyk

Nz: Fryderyk II Wielki z Wolterem i filozofami w pałacu Sanssouci, aut. Adolph Menzel (XIX wiek), Wikipedia/dp

Fryderyk usilnie dążył jednak do odcięcia się od wymagającego ojca i postanowił uciec z dworu. Ucieczka się nie powiodła, a rozwścieczony król postanowił potraktować uciekinierów jako dezerterów i osadził ich w twierdzy w Kostrzynie nad Odrą. Księciu groziła nawet kara śmierci. Dopiero po ślubie Fryderyka II relacje ojca i syna poprawiły się.

Pruski imperializm
Kiedy 31 maja 1740 umiera Fryderyk Wilhelm I jego 28-letni syn zasiada na tronie. Nowy król od razu okazuje się wytrawnym graczem politycznym, którego celem staje się rozbudowanie potęgi Prus.
– Skutki polityki Fryderyka II niewątpliwie odczuwali Europejczycy aż po koniec II wojny światowej – podkreślał dr Jan Sałkowski w aud. Andrzeja Sowy "Na historycznej wokandzie" z 2000 roku. – To właśnie ojciec Fryderyka, Fryderyk Wilhelm I zaszczepił w Prusach ducha militaryzmu. Jego syn tego ducha udoskonalił, przebudował państwo, zerwał z zasadami legalizmu w polityce zewnętrznej.
Fryderyk II uważał, że celem państwa jest podbój. Założenie to doskonale realizował będąc jednym z inicjatorów rozbiorów Polski.
– Był to człowiek niesamowitej sile rozumu i nieprawdopodobnej woli – podkreślał dr Krzysztof Bauer. – Ta wola i energia stawiały go wśród ludzi najwyższego rzędu w ówczesnej Europie. Okoliczność, że z punktu widzenia polskiego jest on zwyczajnym grabieżcą i prześladowcą polskości, a głównie handlu polskiego, ale z punktu widzenia interesów państwa, w którego imieniu rządził odczytuje się to bardzo pozytywnie.

Fryderyk
Fryderyk II Wielki daje koncert na flecie w pałacu Sanssouci, aut. Adolph Menzel (ok. 1852 rok), źr. Alte Nationalgalerie, Wikipedia/dp

Filozoujący król

Mimo starań ojca Fryderyka II, aby odciągnąć syna od fascynacji filozofią, muzyką i kulturą francuską ten upodobał sobie spotkania w gronie wybitnych intelektualistów.

Przez całe życie mówił po francusku, otaczał się także ludźmi pochodzącymi z Francji, co determinowało bez wątpienia jego zainteresowanie kulturą i filozofią właśnie francuską, która wówczas wiodła prym w Europie. – Filozofia była autentyczną dziedziną jego zainteresowania – mówił dr Krzysztof Bauer.

Sam również pisał muzykę, tworzył poezję, filozofował. Jako pierwszy podjął się napisania historii Prus. – Na tle oświeconych władców Europy XVIII-wiecznej Fryderyk II rysuje się jako postać bez wątpienia wyjątkowa – zaznaczał dr Krzysztof Bauer. – Nie dorównywał mu nikt. Przyciągał uwagę całej Europy.
Posłuchaj audycji i dyskusji historyków na temat działalności politycznej i filozoficznej Fryderyka II Wielkiego.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hołdy pruskie – wielki moment złotej epoki zygmuntowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 06:00
Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny królowi Polski, w ciągu 6 miesięcy po swoim obiorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę Adam Czartoryski - wierzył w szlachetność cara Aleksandra

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 06:03
W Polsce w okresie zaborów dominowały dwie drogi patrzenia na przyszłość Polski i starania się o jej niezależność. Z jednej strony były nadzieje związane z Napoleonem, z drugiej orientacja rosyjska – mniej znana i mniej popularna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

245 lata temu rozpoczął się Sejm Rozbiorowy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 06:09
19 kwietnia 1773 w Warszawie zwołano Sejm Rozbiorowy, w czasie którego zatwierdzono I rozbiór Polski przez trzy mocarstwa ościenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 06:07
"Trzy upiorzyce wyssały z Polski życie państwowe. Były to siostry rodzone – konfederacje barska, radomska i targowicka. Z tych trzech sióstr upiorzycą najwinniejszą, bo najzgubniejszą była niewątpliwie konfederacja barska. Gdyby nie ona państwo polskie nie upadłoby w XVIII wieku" – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
rozwiń zwiń