X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Skarby Maisons-Laffitte dostępne online!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 16:00
Dzieło życia Jerzego Giedroycia - elektroniczne wersje wszystkich numerów "Kultury" i "Zeszytów Historycznych" – od soboty dzięki portalowi www.kulturaparyska.com dostępne online.
Audio
  • Skarby Maison-Laffite dostępne online. Uruchomiono portal internetowy paryskiej "Kultury" pod adresem www. kulturaparyska.com. Więcej na ten temat w relacji z Paryża Marka Brzezińskiego/IAR
Redaktor Jerzy Giedroyc w swoim gabinecie w Maisons-Lafitte.
Redaktor Jerzy Giedroyc w swoim gabinecie w Maisons-Lafitte.Foto: Instytut Literacki w Paryżu

Użytkownicy znajdą w portalu wersję elektroniczną wszystkich numerów paryskiej ”Kultury” (637 numerów, wydanych w latach 1947-2000) i ”Zeszytów Historycznych” (171 numerów z lat 1962-2010). Obok tych najważniejszych pism powojennej emigracji, na portalu udostępniane są materiały z Archiwum Instytutu Literackiego: teksty, listy, zdjęcia, nagrania i informacje o twórcach skupionych wokół Jerzego Giedroycia.

Zobacz filmową prezentację serwisu www.kulturaparyska.com.
”Działać można tylko przez słowo” - mówił Redaktor. Instytut Literacki, założony w 1946 roku był najpoważniejszym w drugiej połowie XX. wieku polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, skupiającym najważniejsze postaci niezależnej myśli politycznej i literatury. W Instytutcie Literackim i na łamach "Kultury" publikowali m.in.: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Józef Czapski, Marek Hłasko, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Janusz Szpotański "Szpot" i Zbigniew Herbert.

Domy ”Kultury” w Maisons-Laffitte - bo przecież były dwa, przez pierwsze lata ten przy avenue Corneille i potem, aż do końca, ten przy avenue de Poissy - to nie tylko siedziby wydawnictwa, miesięcznika czy ośrodki politycznych koncepcji. To też miejsca spotkań wielu ludzi, nierzadko bardzo malowniczych, o różnych wrażliwościach, pasjach, z różnymi poglądami, z obu stron ”żelaznej kurtyny”. ”Kultura” dla wielu była jedynym pismem w świecie, na łamach którego mogli się spotkać. W 2009 roku archiwa w Maisons-Laffitte zostały wpisane na listę Pamięci Świata UNESCO. Od soboty ich część jest dostępna online - www.kulturaparyska.com.

To pierwsza próba udostępnienia na taką skalę zasobów prywatnej instytucji kultury. Na szczególną uwagę zasługuje dział ”Listy”. Zbiór korespondencji Jerzego Giedroycia to jedno z największych na świecie archiwum epistolograficzne, stworzone ręką jednego człowieka. Liczy ono około 150 tysięcy listów i jest wciąż porządkowane. Na stronach serwisu została udostępniona część bogatego zbioru. Tworzą go m.in. zeskanowane listy ludzi związanych z paryską ”Kulturą”. Wejdź na strony serwisu "Jerzy Giedroyc".
Dom ”Kultury”, zgodnie z życzeniem Redaktora, nie zamienił się w muzeum - ale można go odwiedzać.  Do Maisons-Laffitte przyjeżdżają naukowcy, studenci, pasjonaci, młodzież szkolna z nauczycielami, turyści poszukujący polskich śladów we Francji. Niewiele się zmieniło, ta sama maszyna do pisania na biurku Redaktora, te same oleje Józefa Czapskiego na ścianach, witraż Jana Lebensteina... I archiwum - porządkowane, katalogowane, układane na nowych półkach.
Od soboty 13 września dostępne również w wersji online na portalu www.kulturaparyska.com. Oficjalny start nastąpił w przededniu 14. rocznicy śmierci Redaktora Jerzego Giedroycia.


bs

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-09-13 18:38 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Co to jest "online"? Po jakiemu to? Jak to się wymawia? Czy to jest po jakiemuś francusku? Może wymawia się tak... "onliné"?
A może to się wymawia jeszcze bardziej z francuska, jakoś tak... "ąliné"?
szeleszczyciel2014-09-13 13:41 Zgłoś
Co to jest "online"? Po jakiemu to? Jak to się wymawia? Czy to jest po jakiemuś francusku? Może wymawia się tak... "onliné"?

Czytaj także

Natalia Gorbaniewska - wielki przyjaciel Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 06:00
26 maja 1936 urodziła się Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka i tłumaczka literatury polskiej. Była wiernym przyjacielem Polski i Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces taterników - skazani za "Kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 06:00
"Wejście w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego" – tak brzmiał zarzut wobec osób, które przez zieloną granicę polsko-czechosłowacką przemycały wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń