Historia

Skarby Maisons-Laffitte dostępne online!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 16:00
Dzieło życia Jerzego Giedroycia - elektroniczne wersje wszystkich numerów "Kultury" i "Zeszytów Historycznych" – od soboty dzięki portalowi www.kulturaparyska.com dostępne online.
Audio
  • Skarby Maison-Laffite dostępne online. Uruchomiono portal internetowy paryskiej "Kultury" pod adresem www. kulturaparyska.com. Więcej na ten temat w relacji z Paryża Marka Brzezińskiego/IAR
Redaktor Jerzy Giedroyc w swoim gabinecie w Maisons-Lafitte.
Redaktor Jerzy Giedroyc w swoim gabinecie w Maisons-Lafitte.Foto: Instytut Literacki w Paryżu

Użytkownicy znajdą w portalu wersję elektroniczną wszystkich numerów paryskiej ”Kultury” (637 numerów, wydanych w latach 1947-2000) i ”Zeszytów Historycznych” (171 numerów z lat 1962-2010). Obok tych najważniejszych pism powojennej emigracji, na portalu udostępniane są materiały z Archiwum Instytutu Literackiego: teksty, listy, zdjęcia, nagrania i informacje o twórcach skupionych wokół Jerzego Giedroycia.

Zobacz filmową prezentację serwisu www.kulturaparyska.com.
”Działać można tylko przez słowo” - mówił Redaktor. Instytut Literacki, założony w 1946 roku był najpoważniejszym w drugiej połowie XX. wieku polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, skupiającym najważniejsze postaci niezależnej myśli politycznej i literatury. W Instytutcie Literackim i na łamach "Kultury" publikowali m.in.: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Józef Czapski, Marek Hłasko, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Janusz Szpotański "Szpot" i Zbigniew Herbert.

Domy ”Kultury” w Maisons-Laffitte - bo przecież były dwa, przez pierwsze lata ten przy avenue Corneille i potem, aż do końca, ten przy avenue de Poissy - to nie tylko siedziby wydawnictwa, miesięcznika czy ośrodki politycznych koncepcji. To też miejsca spotkań wielu ludzi, nierzadko bardzo malowniczych, o różnych wrażliwościach, pasjach, z różnymi poglądami, z obu stron ”żelaznej kurtyny”. ”Kultura” dla wielu była jedynym pismem w świecie, na łamach którego mogli się spotkać. W 2009 roku archiwa w Maisons-Laffitte zostały wpisane na listę Pamięci Świata UNESCO. Od soboty ich część jest dostępna online - www.kulturaparyska.com.

To pierwsza próba udostępnienia na taką skalę zasobów prywatnej instytucji kultury. Na szczególną uwagę zasługuje dział ”Listy”. Zbiór korespondencji Jerzego Giedroycia to jedno z największych na świecie archiwum epistolograficzne, stworzone ręką jednego człowieka. Liczy ono około 150 tysięcy listów i jest wciąż porządkowane. Na stronach serwisu została udostępniona część bogatego zbioru. Tworzą go m.in. zeskanowane listy ludzi związanych z paryską ”Kulturą”. Wejdź na strony serwisu "Jerzy Giedroyc".
Dom ”Kultury”, zgodnie z życzeniem Redaktora, nie zamienił się w muzeum - ale można go odwiedzać.  Do Maisons-Laffitte przyjeżdżają naukowcy, studenci, pasjonaci, młodzież szkolna z nauczycielami, turyści poszukujący polskich śladów we Francji. Niewiele się zmieniło, ta sama maszyna do pisania na biurku Redaktora, te same oleje Józefa Czapskiego na ścianach, witraż Jana Lebensteina... I archiwum - porządkowane, katalogowane, układane na nowych półkach.
Od soboty 13 września dostępne również w wersji online na portalu www.kulturaparyska.com. Oficjalny start nastąpił w przededniu 14. rocznicy śmierci Redaktora Jerzego Giedroycia.


bs

Czytaj także

Natalia Gorbaniewska - wielki przyjaciel Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 06:00
26 maja 1936 urodziła się Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka i tłumaczka literatury polskiej. Była wiernym przyjacielem Polski i Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces taterników. Skazani za "Kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 05:40
"Wejście w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego" – tak brzmiał zarzut wobec osób, które przez zieloną granicę polsko-czechosłowacką przemycały wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń