Historia

Karol Darwin - teoria ewoluowała w nim powoli

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:35
- Do dzisiaj jest to dzieło przełomowe, stanowiące źródło natchnienia dla wielu naukowców - mówiła o książce "O powstawaniu gatunków" Małgorzata Yamazaki, współautorka przekładu najważniejszego dzieła Darwina na język polski.
Karol Darwin
Karol DarwinFoto: Julia Margaret Cameron, źr. Wikimedia Commons/dp

Posłuchaj
11:15 karol darwin.mp3 Karol Darwin – postać autora teorii ewolucji przybliża tłumacz "O powstaniu gatunków” Małgorzata Yamazaki w rozmowie z autorką audycji Katarzyną Mar. (PR, 7.02.1999)

 

19 kwietnia 1882 roku zmarł Karol Darwin, biolog i twórca teorii ewolucji.

Biolog samouk

Karol Darwin przyszedł na świat 12 lutego 1809. Podobno od dzieciństwa przejawiał zamiłowanie do świata przyrody. Ta pasja nie opuściła go na studiach: jako student medycyny uczęszczał też na wykłady z geologii i zoologii. Później myśli młodego Karola skierowały się ku Bogu - został studentem teologii.

Natchnienie z Galapagos

Po studiach dostał propozycję wzięcia udziału w wyprawie, której celem było zbadanie zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. To wówczas, podczas obserwacji spokrewnionych gatunków zamieszkujących odmienne środowiska i różniących się od siebie, w umyśle Karola zrodziła się koncepcja ewolucji w myśl zasady "przetrwają najlepiej przystosowani". W pełni wyklarowała się po powrocie z wyprawy, w 1838 roku.

24 listopada 1859 roku Karol Darwin opublikował swoją pracę "O powstawaniu gatunków", w której zawarł podstawy teorii ewolucji.

- Świadomość, jak wielkie wywoła to wzburzenie w świecie naukowym spowodowała, że ociągał się z opublikowaniem swoich prac - wyjaśniała Małgorzata Yamazaki, gość audycji Krystyny Mar poświęconej postaci Darwina. - Praca "O powstawaniu gatunków" wyszła właściwie wyłącznie dlatego, że pojawił się Wallece.

Drugi odkrywca ewolucji?

Alfred Russel Wallece również był biologiem i badaczem. Niezależnie od Darwina opracował koncepcję doboru naturalnego i przedstawił ją starszemu koledze.

Gdy Karol Darwin zorientował się, jak bardzo przemyślenia Wallece’a są bliskie jego własnym, za namową przyjaciół, zdecydował się ogłosić swoją teorię.

Zbulwersował chrześcijan, spoczywa w opactwie

- To był taki moment, kiedy uczeni przestali myśleć o świecie w oderwaniu od myśli Kościoła - wyjaśniała Małgorzata Yamazaki.

Mimo to, Darwin spotkał się z ostrą krytyką ze strony środowiska prochrześcijańskich naukowców (choć "O powstawaniu gatunków" nigdy nie trafiło na Indeks Ksiąg Zakazanych Kościoła katolickiego). To jednak nie zaważyło na ocenie jego osiągnięć już za życia. Zmarł 19 kwietnia 1882 w atmosferze uznania. Jego ciało spoczywa w Opactwie Westminsterskim.

bm

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opactwo Westminsterskie – niemy świadek dziejów Anglii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:30
28 grudnia 1065 roku odbyła się konsekracja Opactwa Westminsterskiego w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maszyny zbudowane według projektów Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 11:50
Od pojazdów latających po machiny oblężnicze - na wystawie w Londynie ożywają wynalazki Leonarda da Vinci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Zaczęło się od kolekcji lekarza

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 05:30
18 kwietnia 1881 roku w Londynie otworzono Muzeum Historii Naturalnej, które do dziś jest jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie i stanowi ważną atrakcję turystyczną stolicy Wielkiej Brytanii. Kolekcja londyńskiego muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów. Jej początków można dopatrywać się w kolekcji zgromadzonej przez Hansa Sloane'a.
rozwiń zwiń