X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef Bujnowski - poeta i profesor na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 06:01
- Jest jednym z filarów naszego życia kulturalnego na emigracji, a szczególnie nauki polskiej - pisała o profesorze, poecie i żołnierzu Alicja Moskalowa, dziekan Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie.
Audio
  • Audycja Konrada Tatarowskiego poświęcona poezji Józefa Bujnowskiego z archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
  • Rozmowa Jerzego Kaniewicza (pseud. Tadeusz Mieleszko) z prof. Józefem Bujnowskim o funkcjonowaniu Wydziału Humanistycznego Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (RWE)
Siedziba Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, autor Kaerim44 źr. Wikimedia CommonsCC
Siedziba Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, autor Kaerim44 źr. Wikimedia Commons/CC

31 marca 1910 urodził się Józef Bujnowski, poeta, historyk literatury, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie.

Żołnierz

Bujnowski urodził się w majątku Okolica-Rudawa na Wileńszczyźnie. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Karierę naukową – pisał doktorat – przerwał wybuch wojny. Józef Bujnowski walczył z Niemcami i Rosjanami. Pod Lwowem trafił do sowieckiej niewoli. Zbiegł i przedostał się do Wilna, gdzie włączył się w konspirację. Publikowanie w "Kurierze Wileńskim" przerwało mu ponowne schwytanie przez okupantów w 1941. Z ZSRR wyszedł dopiero z Armią Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy, wliczając w to bitwę pod Monte Cassino. Walczył jako oficer liniowy i zwiadowca.

Naukowiec

Przez 35 lat pracował jako wykładowca na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie, przez niemal 20 lat pełnił funkcję dziekana na Wydziale Humanistycznym. W jego czasach można było studiować tam trzy główne kierunki studiów: historię powszechną i polską, filologię polską i historię kultury polskiej. Wydział prowadził też studia pedagogiczne, anglistykę i iberystykę.

- To są sporadyczne przypadki, ale musimy się zaopiekować pojedynczymi studentami, którzy przyjechali z Polski z niedokończonymi dyplomami, którzy chcą ukończyć swoje studia. W tym celu powołałem specjalną komisję specjalistów, którzy rozpatrują poszczególne wypadki i przygotowują tych studentów do doprowadzenia do dyplomu – mówił prof. Józef Bujnowski w rozmowie z Tadeuszem Mieleszką z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. - Mieliśmy wypadki, że nauczyciele z naszymi dyplomami pracujący w szkołach otrzymali podwyżkę wypłaty za dyplom u nas.

Pozostałe materiały z archiwum RWE dotyczące prof. Józefa Bujnowskiego tutaj >>>>

Poeta

Bujnowski był też poetą. Debiutował przed wojną w 1937 roku tomikami "Piękny tor" i "Pięścią w twarz – kwiatami pod nogi".
- Ujawnił się w tych zbiorach jako zwolennik awangardowych koncepcji poszukiwania nowych środków poetyckiego wyrazu, kontynuator awangardy krakowskiej - słyszymy w audycji Konrada Tatarowskiego z archiwum RWE.

Radia Wolności - serwis specjalny Polskiego Radia >>>>

W 1987, po ponad dwudziestoletniej przerwie, ukazał się obszerny tomik "Spod gwiazdozbioru Wielkiego Psa", ostatni w dorobku poety, żołnierza i naukowca.

Józef Bujnowski zmarł 15 lutego 2011.

Posłuchaj wierszy Józefa Bujnowskiego i opowieści profesora o Wydziale Humanistycznym PUNO.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Brandys - chory na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 06:00
"Istniały dla mnie tylko dwa tematy. Po pierwsze kiedy i w jaki sposób rzeczywistość staje się opowiadaniem, a opowiadanie rzeczywistością. Po drugie do jakiego stopnia można stworzyć własne przeznaczenie niezawisłe od opatrzności i historii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Bogusławski – literat i żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 06:08
- Antek był drugim wcieleniem Or-Ota. Poezja jego była równie prosta, nasycona polskością i dawnością, ale był w niej zawsze młodzieńczy polot, dowcip i radość żołnierskiej służby – mówił na antenie RWE gen. Marian Kukiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lechoń: tragiczny los skamandryty

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 08:15
"A wiosną - niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę" - pisał poeta w 1920 roku, postulując zerwanie z martyrologią. Nie wiedział wówczas, że za niespełna dwie dekady los zdecyduje, że wiosen zobaczy jeszcze wiele, lecz Polski już nigdy.
rozwiń zwiń