X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wacław Niżyński - dał baletowi nowe oblicze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 06:00
Działalność na rosyjskich scenach przyniosła mu światową sławę. W ciągu kilku lat stał się legendą światowego baletu pierwszej połowy XX wieku.
Audio
  • Audycja poświęcona życiu i twórczości Wacława Niżyńskiego
Wacław Niżyński w scenie z Gis, źr. http:wellcomeimages.org Wikimedia CommonsCC
Wacław Niżyński w scenie z G̀isè, źr. http://wellcomeimages.org/ Wikimedia Commons/CC

130 lat temu, 12 marca 1889, przyszedł na świat Wacław Niżyński, rosyjski tancerz i choreograf polskiego pochodzenia, prekursor nowoczesnego baletu. 

Taniec miał we krwi

Nim przestał tańczyć, zdążył złotymi zgłoskami zapisać się w historii baletu. Taniec towarzyszył mu przez całe życie. W pewnym sensie, miał go we krwi. Niżyński przyszedł na świat 12 marca 1889 w Kijowie jako syn wędrownych polskich tancerzy. - Jego ojciec, Tomasz Niżyński, był wychowankiem Warszawskiej Szkoły Baletowej - słyszymy w audycji poświęconej sylwetce mistrza tańca.

- Po urodzeniu Bronisławy (siostry Wacława - przyp. red.) zjechali całą czwórką do Warszawy w jednym zasadniczym celu: żeby ochrzcić swoje dzieci w Warszawie. Chrzest odbył się w kościele św. Krzyża - słyszymy w audycji. - Jeśli chodzi o Niżyńskiego, była to jedyna jego bytność w naszym kraju.

Tancerz miał podobno ubolewać nad tym, że nie znał języka polskiego.

Kariera na rosyjskich i paryskich scenach

Małżeństwo Niżyńskich nie przetrwało długo. Tomasz opuścił rodzinę. Samotna Eleonora z dziećmi przeniosła się do Petersburga. Tam Wacław i Bronisława zaczęli uczęszczać do carskiej szkoły baletowej. W latach 1905-1911 Wacław Niżyński był głównym tancerzem Teatru Maryjskiego w Petersburgu, 1909–13 i 1916–17 w Les Ballets Russes. - Wydaje się, że ten człowiek miało w sobie to, co się zwykło określać osobowością sceniczną, która sprawia, że na scenie może być tłum, a oko widza wyłuska z tego tłumu właśnie tę jedną osobę - słyszymy w audycji.

Przełomowe "Święto Wiosny"

Niżyńskiego okrzyknięto mistrzem formy baletowej. Choć podziwiano go za kunszt taneczny, to jednym z jego największych osiągnięć jest opracowanie choreografii do baletu "Święto Wiosny". Awangardowe dzieło było zupełnym zaskoczeniem dla ówczesnej publiczności i wywołało skandal. Niżyński zaprzeczył w nim dotychczasowym kanonom estetyki baletu. "Święto Wiosny" było pierwotne, inspirowane słowiańskimi ludowymi obrzędami.
- Badacze doszli do wniosku, że był prekursorem, że wyprzedził o kilkanaście lat wszystko to, co później działo się w balecie - słyszymy w audycji.

Zmarł na zapalenie nerek 8 kwietnia 1950, ale karierę przerwał już znacznie szybciej, w 1919 roku, z powodu pogłębiającej się choroby psychicznej.

Posłuchaj i dowiedz się więcej o legendzie baletu.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Wysocki - bard walczący z reżimem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 06:00
"Było w nim pragnienie wolności, niepohamowane pragnienie, niezależne od tego, jak się wykręca człowiekowi ręce. Swoimi pieśniami wydzierał kolejne milimetry i centymetry wolności" - pisał poeta Jewgienij Jewtuszenko.
rozwiń zwiń