Historia

Klemens von Metternich - policjant Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 06:02
Wśród ludzi, którzy trzęśli ówczesną Europą i stali na straży Świętego Przymierza, postać bez wątpienia nietuzinkowa. Henry Kissinger nazwał go jednym z najwybitniejszych dyplomatów XIX wieku, choć w historii Polski zapisał się w czarnych barwach.
Audio
  • Klemens von Metternich - sylwetka austriackiego kanclerza w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie". Gośćmi red. Andrzeja Sowy są dr Jan Sałkowski i prof. Jerzy Skowronek (16.01.1995).
Klemens von Metternich fot. Wikimedia Commons.
Klemens von Metternich fot. Wikimedia Commons.

11 czerwca 1859 zmarł Klemens von Metternich, austriacki polityk i dyplomata.

Hrabia, a potem książę Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego nie urodził się w Austrii. Do Wiednia po raz pierwszy przyjechał dopiero w wieku kilkunastu lat. A jednak zaciążył nad całą epoką. Przez kilkadziesiąt lat tworzył politykę imperium Habsburgów, zaprzeczając tezie, że jednostki nie mają żadnego wpływu na bieg wydarzeń historycznych.

Era Metternicha

Do władzy doszedł w momencie, gdy system napoleoński święcił triumfy w całej Europy. Cesarz Francuzów przekreślił nie tylko dotychczasową równowagę sił, ale też podstawowe zasady politycznego myślenia i działania.
Metternich rozumiał mechanizmy napoleońskiej polityki. Co więcej, potrafił wyprowadzić z niej praktyczne konsekwencje. Uchwycił sens nowego systemu w Europie, ale też dostrzegł jego słabe strony, dzięki czemu możliwe stało się jego przekształcenie w pożądanym przez elity kierunku. – Metternich wierzył, że można, po wstrząsach Rewolucji Francuskiej i sukcesach Napoleona, odbudować anciene régime. Ten stary wspaniały świat, do którego jako arystokrata był przyzwyczajony – mówił na antenie PR prof. Jerzy Skowronek.

Policjant Europy

W historii Polski zapisał się w czarnych barwach. Dążący do niepodległości naród polski był wśród tych, którzy płacili cenę nowego porządku w Europie. W Polsce polityka Metternicha nie kojarzy się ze szczęśliwą Austrią, ani z czasem pokoju, jaki mimo różnych incydentów, na kilkadziesiąt lat zapanował w Europie. Jest symbolem bezwzględnego traktowania narodowych aspiracji i historycznych tradycji. Z makiawelizmem rzezi galicyjskiej na czele.

Posłuchaj sądu nad postacią Klemensa von Metternicha w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".


mjm

Czytaj także

Józef Bem. Całe swoje życie poświęcił walce o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 05:35
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rabacja galicyjska, czyli masowa rzeź

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:38
- Wszyscy zapłaciliśmy rachunek za obojętność i brak umiejętności pracy wśród chłopów. Ta masa w sposób okrutny dała o sobie znać w mroźne dni lutego 1846 roku. Może w wymiarze historiozoficznym było to potrzebne, abyśmy się mogli wreszcie wszyscy upomnieć o Polskę – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Franciszek Ziejka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodeks Napoleona. Fundament prawa cywilnego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:40
Prawo ustanowione przez Napoleona opierało się na ideach wolności i równości jednostek. Była to rewolucja, która wywarła ogromny wpływ na myśl prawniczą zarówno XIX, jak i XX stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Teresa - zaborca z wyrzutami sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:30
- Paradoks historii Marii Teresy polega na tym, że na początku jej panowania Austrii groził rozbiór. Po latach to ona stała jednym z zaborców – słyszymy w audycji Hanny Marii Gizy "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".
rozwiń zwiń