X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Klemens von Metternich - policjant Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 06:02
Wśród ludzi, którzy trzęśli ówczesną Europą i stali na straży Świętego Przymierza, postać bez wątpienia nietuzinkowa. Henry Kissinger nazwał go jednym z najwybitniejszych dyplomatów XIX wieku, choć w historii Polski zapisał się w czarnych barwach.
Audio
  • Klemens von Metternich - sylwetka austriackiego kanclerza w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie". Gośćmi red. Andrzeja Sowy są dr Jan Sałkowski i prof. Jerzy Skowronek (16.01.1995).
Klemens von Metternich fot. Wikimedia Commons.
Klemens von Metternich fot. Wikimedia Commons.

11 czerwca 1859 zmarł Klemens von Metternich, austriacki polityk i dyplomata.

Hrabia, a potem książę Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego nie urodził się w Austrii. Do Wiednia po raz pierwszy przyjechał dopiero w wieku kilkunastu lat. A jednak zaciążył nad całą epoką. Przez kilkadziesiąt lat tworzył politykę imperium Habsburgów, zaprzeczając tezie, że jednostki nie mają żadnego wpływu na bieg wydarzeń historycznych.

Era Metternicha

Do władzy doszedł w momencie, gdy system napoleoński święcił triumfy w całej Europy. Cesarz Francuzów przekreślił nie tylko dotychczasową równowagę sił, ale też podstawowe zasady politycznego myślenia i działania.
Metternich rozumiał mechanizmy napoleońskiej polityki. Co więcej, potrafił wyprowadzić z niej praktyczne konsekwencje. Uchwycił sens nowego systemu w Europie, ale też dostrzegł jego słabe strony, dzięki czemu możliwe stało się jego przekształcenie w pożądanym przez elity kierunku. – Metternich wierzył, że można, po wstrząsach Rewolucji Francuskiej i sukcesach Napoleona, odbudować anciene régime. Ten stary wspaniały świat, do którego jako arystokrata był przyzwyczajony – mówił na antenie PR prof. Jerzy Skowronek.

Policjant Europy

W historii Polski zapisał się w czarnych barwach. Dążący do niepodległości naród polski był wśród tych, którzy płacili cenę nowego porządku w Europie. W Polsce polityka Metternicha nie kojarzy się ze szczęśliwą Austrią, ani z czasem pokoju, jaki mimo różnych incydentów, na kilkadziesiąt lat zapanował w Europie. Jest symbolem bezwzględnego traktowania narodowych aspiracji i historycznych tradycji. Z makiawelizmem rzezi galicyjskiej na czele.

Posłuchaj sądu nad postacią Klemensa von Metternicha w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".


mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Bem – człowiek ze spiżu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 06:05
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rabacja galicyjska, czyli masowa rzeź

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 06:03
- Wszyscy zapłaciliśmy rachunek za obojętność i brak umiejętności pracy wśród chłopów. Ta masa w sposób okrutny dała o sobie znać w mroźne dni lutego 1846 roku. Może w wymiarze historiozoficznym było to potrzebne, abyśmy się mogli wreszcie wszyscy upomnieć o Polskę – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Franciszek Ziejka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kodeks Napoleona – fundament prawa cywilnego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 06:43
Prawo ustanowione przez Napoleona opierało się na ideach wolności i równości jednostek. Była to rewolucja, która wywarła ogromny wpływ na myśl prawniczą zarówno XIX, jak i XX stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Teresa - zaborca z wyrzutami sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 07:00
- Paradoks historii Marii Teresy polega na tym, że na początku jej panowania Austrii groził rozbiór. Po latach to ona stała jednym z zaborców – słyszymy w audycji Hanny Marii Gizy "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".
rozwiń zwiń