Historia

Leopold Infeld. Polak, który współpracował z Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 05:50
- Potrafił natchnąć wiarą w ważność czegoś, nad czym się pracuje - mówił na antenie Polskiego Radia Bogdan Mielnik, jeden z wychowanków naukowca.
Leopold Infeld w 1960 roku
Leopold Infeld w 1960 rokuFoto: Wikipedia Commons/dp

20 lipca 1898 roku urodził się Leopold Infeld, wybitny fizyk.

Infeld przyszedł na świat w Krakowie, w rodzinie polskich Żydów i tam studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku obronił doktorat, ale pracę na uczelni otrzymał dopiero w 1930 roku – został asystentem w Katedrze Fizyki Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.


Posłuchaj
19:15 Infeld_radiowe portrety.mp3 Audycja Bożeny Kastory z cyklu "Radiowe portrety Polaków" poświęcona postaci prof. Leopolda Infelda. (PR, 20.04.1976) 

Współpraca z Einsteinem

W 1936 roku zaczął współpracę z Albertem Einsteinem na uniwersytecie w Princeton w USA. Zaowocowała ona powstaniem teorii Einsteina-Infelda-Hoffmana.

- Te prace zapoczątkowały zupełnie nowy kierunek badań, podjęty następnie na całym świecie, który znajduje teraz zastosowanie w astrofizyce do opisu ruchu i ewolucji gwiazd – mówił prof. Andrzej Trautman, jeden z uczniów Infelda, w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".

Współpraca z Einsteinem zaowocowała też napisaniem przez obu fizyków książki "Ewolucja fizyki". Publikacja stała się światowym bestsellerem. 

Powrót do kraju

Od 1938 roku Infeld piastował stanowisko profesora na uniwersytecie w Toronto. Podejrzewany o szpiegostwo na rzecz komunistów, powrócił do kraju w 1950 roku. Objął wówczas katedrę fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim.


Posłuchaj
19:35 prof infeld.mp3 Postać Leopolda Infelda w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków". (PR, 19.10.1978)

- Najbardziej uderzało mnie w jego działalności emocjonalne zaangażowanie w pracę naukową - mówił prof. Andrzej Trautman.

Był sygnatariuszem Manifestu Einsteina-Russella, wystosowanego przez grupę naukowców zrzeszonych w organizacji Pugwash, nawołującego światowych przywódców do zaprzestania zbrojeń. Podpisał również "List 34". Zmarł 16 stycznia 1968. 

Posłuchaj audycji poświęconych postaci wybitnego fizyka.

bm

Czytaj także

Albert Einstein. Wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 05:40
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein. 18 kwietnia mija 69. rocznica śmierci genialnego fizyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Białkowski - poeta i fizyk

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 06:00
- Wydaje mi się, że między nauką i poezją jest więcej podobieństw, niż to się zwykle sądzi – mówił prof. Grzegorz Białkowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UW był ojcem wielu warszawskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:43
Wiele szkół wyższych zaczynało jako uniwersyteckie wydziały, dopiero z czasem wyodrębniając się ze struktury Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Einstein i jego teorie względności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:50
Większość z nas słyszała o równaniu E=mc2. Teoria względności Alberta Einsteina przyniosła rewolucję w świecie nauki, a jemu samemu zapewniła sławę wykraczającą daleko poza świat nauki i status nieomal ikony popkultury.
rozwiń zwiń