Historia

Ostatni taki bój XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 06:05
- Spektakl, jakiego Europa nie oglądała już nigdy więcej – napisał o starciu kawalerii pod Komarowem brytyjski historyk prof. Norman Davies.
Audio
  • Bitwa pod Komarowem - audycja z cyklu "Kronika Polska". (PR, 10.10.2001)
Pomnik upamiętniający bitwę pod Komarowem
Pomnik upamiętniający bitwę pod KomarowemFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

97 lat temu, 31 sierpnia 1920 polska kawaleria starła się pod Komarowem z 1. Armią Konną Siemiona Budionnego, sowieckiego dowódcy, późniejszego Marszałka Związku Radzieckiego. Było to jedyna taka bitwa w XX wieku. Starcie kawalerii w sienkiewiczowskim stylu XVII wieku, w czasie kampanii prowadzonych przez wielusettysięczne armie z wykorzystaniem wszystkich dostępnych rodzajów sił zbrojnych.

Po wycofaniu się spod Lwowa czerwoni kawalerzyści postanowili szukać wojennego szczęścia pod Zamościem. - Armia Budionnego została okrążona i uwięziona jak zły dżin w butelce, ale korek tej butelki niestety nie wytrzymał – mówił dr Janusz Osica na antenie Polskiego Radia.

Kawaleryjska kulminacja nastąpiła, gdy na dywizję Budionnego uderzyła kawaleria Juliusza Rómmla. Polskie oddziały wyraźnie ustępowały przeciwnikowi siłą, ale nie duchem walki. W bezustannie ponawianych szarżach obie strony poniosły duże straty. Rozstrzygnięcie nastąpiło wieczorem. Resztki rozgromionej dywizji sowieckiej uciekły w popłochu, kończąc, jak pisze prof. Norman Davies: "spektakl, jakiego Europa nie oglądała już nigdy więcej".

Posłuchaj audycji o przebiegu bitwy pod Komarowem w audycji z cyklu "Kronika Polska".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka – bohater spod Ossowa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 06:00
Zginął podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia. Ta śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Zadwórzem – "Polskie Termopile"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 06:01
- Gdyby Budionny doszedł do Lwowa to by go zdobył, zniszczył i splądrował. Wiele osób by ucierpiało. Później prawdopodobnie połączyłby się z Tuchaczewskim pod Warszawą i kto wie jaki byłby wtedy los całej Polski – mówiła przewodniczka po Lwowie Jadwiga Pańkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:30
W sierpniu roku 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która przesądziła o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Batalia przekreśliła także plan ekspansji rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W Polskim Radiu 24 Michał Szukała z Muzeum Historii Polski mówił, co zdecydowało o zwycięstwie Wojska Polskiego nad Wisłą i co mogło grozić Europie w przypadku polskiej przegranej.
rozwiń zwiń