Historia

Henryk Tomaszewski. Klasyk sztuki plakatu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 05:40
Niepowtarzalność, poczucie humoru i umiar – to wszystko można znaleźć na plakatach Henryka Tomaszewskiego. Najwybitniejszy polski plakacista urodził się 110 lat temu, 10 czerwca 1914 roku. 
Henryk Tomaszewski, grafik, twórca Polskiej Szkoły Plakatu, Warszawa 1968
Henryk Tomaszewski, grafik, twórca Polskiej Szkoły Plakatu, Warszawa 1968 Foto: PAP/CAF/Dionizy Gładysz

– Wszystko, co stworzył Henryk Tomaszewski można nazwać klasyką sztuki plakatu – podkreślała Mieczysław Wasilewski, jego wieloletni asystent. – Jednocześnie to żyje nadal i potrafi być bardziej współczesne niż rzeczy, które dopiero powstały.

Nowy pomysł na plakat

Henryk Tomaszewski urodził się 10 czerwca 1914 w Warszawie. W latach 1929–1934 uczył się w Szkole Przemysłu Graficznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Później pod okiem prof. Mieczysława Kotarbińskiego studiował malarstwo na warszawskiej ASP. Już w czasie studiów debiutował jako plakacista. W tym czasie współpracował również z czasopismem "Szpilki".

W 1939 roku zdobył I Nagrodę w konkursie na projekt do pawilonu przemysłu polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku oraz I nagrodę w konkursie na płaskorzeźbę dla Dworca Głównego w Warszawie. Wojnę przeżył głównie w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego przebywał w Lublinie. Po 1945 mieszkał i pracował w Łodzi.

Polska szkoła plakatu

Nurt narodził się, gdy Tomaszewski wraz z Erykiem Lipińskim w 1947 otrzymali propozycję projektowania plakatów dla Filmu Polskiego. Współpraca ta zaowocowała zjawiskiem polskiej szkoły plakatu.

Henryk Tomaszewski stworzył koncepcję plakatu, która zawojowała świat. Kolejne nagrody na światowych konkursach zwróciły uwagę świata artystycznego na to, co tworzyli polscy graficy. Tomaszewski stworzył koncepcję plakatu opartego na nowatorskim liternictwie, lapidarności, metaforze i graficznej interpretacji filmu.

Najlepszy okres polskiej szkoły plakatu to lata 50. i 60. Projekty dla Opery Warszawskiej i Teatru Dramatycznego oraz plakaty cyrkowe przeszły już do klasyki tematu.

Klasyk gatunku

– Poczucie humoru, autoironia, dystans do odbiorców i jednocześnie pewna czułość do tego, co robi splatały się u Tomaszewskiego w jedno – zaznaczała Monika Małkowska.


Posłuchaj
19:29 henryk tomaszewski - twórca polskiej szkoły plakatu.mp3 O twórcy polskiej szkoły plakatu mówią: krytyk sztuki, Monika Małkowska i wieloletni asystent profesora Tomaszewskiego doc. Mieczysław Wasilewski. Audycja Marii Jęczmyk. (PR, 21.10.1996)

 

Choć jego projekty zachwycały artystów na całym świecie Tomaszewski bez żalu mówił o swoich plakatach jako o sztuce użytkowej. Dziś jego prace można podziwiać w zbiorach muzeów na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, São Paulo, Amsterdamie, Zurychu i Essen.

mb

Zobacz więcej na temat: plakat SZTUKA
Czytaj także

Andy Warhol. Styl rozpoznawalny na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie. Artysta zmarł 37 lat temu, 22 lutego 1987 roku w Nowym Jorku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salvador Dali. Największy ekscentryk XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 05:36
Słynął z ekscentryzmu i umiejętności szokowania połączonych z wyjątkowym ego. "Moje imię wskazuje na to, że przyszedłem zbawić współczesne malarstwo przed rosnącą tępotą i chaosem" – powiedział sam o sobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Szymanowski – wyrzeźbił Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 05:40
"To nie jest pomnik Chopina, to jest pomnik muzyki" – miał powiedzieć wybitny austriacki kompozytor i dyrygent, Gustav Mahler na widok najwybitniejszego dzieła Wacława Szymanowskiego.
rozwiń zwiń