Historia

Walter Scott. Ojciec powieści historycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:30
"Powieści te nauczyły jednej prawdy o ludziach, prawdy, która wyglądała na truizm, a jednak nie była właściwie dotychczas znana ani pisarzom historycznym, ani żadnym innym: że w minionych wiekach istnieli na świecie żywi ludzie, a nie tylko protokoły, dokumenty państwowe, kwestie abstrakcyjne" - pisał o dziełach Scotta brytyjski autor Thomas Carlyle.
Portret Waltera Scotta pędzla Henryego Raeburna
Portret Waltera Scotta pędzla Henry'ego RaeburnaFoto: źr. Wikimedia Commons/dp

21 września 1832 roku zmarł Walter Scott, brytyjski powieściopisarz i poeta.

- Scott jest, jak samo nazwisko wskazuje, Szkotem. Ale jego językiem jest już angielski, a nie celtycko-gaelicka mowa, którą jeszcze w jego czasach górale mówili – stwierdził prof. Stefan Treugutt w programie Aleksandra Wiktora Piotrowskiego z cyklu "Dialogi o arcydziełach". Posłuchaj audycji.

Walter Scott urodził się 15 sierpnia 1771 w Edynburgu. Dzieła Scotta – przede wszystkim "Waverley, czyli lat temu sześćdziesiąt" i "Rob Roy" – są dla Szkotów tym, czym dla Polaków utwory Sienkiewicza. Prof. Stefan Treugutt zauważa pewne różnice w tej analogii.

- W dziełach Scotta nie ma tylko szkockiego patriotyzmu, jest i brytyjski. Tam jest uzasadnienie obu stron walczących – wyjaśniał rozmówca Aleksandra Wiktora Piotrowskiego.


Posłuchaj
14:18 dialogi o arcydziełach - walter scott_ wawerley___pr iii 109670_tr_0-0_1002060326f6bf56[00].mp3 O "Wawerley'u" Waltera Scotta rozmawiają historyk literatury polskiej prof. Stefan Treugutt i Aleksander Wiktor Piotrowski w audycji "Dialogi o arcydziełach". (PR, 11.06.1989)

 

Twórczość Scotta, pełna odniesień do kultury i zwyczajów ludowych, stała się wzorcem dla innych brytyjskich autorów doby romantyzmu. Scotta interesowały nie tylko dzieje Szkocji. W swojej twórczości sięgnął też po tematykę krucjat: najsłynniejsze dzieło pisarza dotyczące tego zagadnienia to "Ivanhoe".

bm

Czytaj także

Agatha Christie – pierwsza dama kryminału

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:40
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła Agatha Christie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Ellroy. Wszystkie brudy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 15:28
W "Dwukropku" porozmawiamy o amerykańskim pisarzu Jamesie Ellroyu przy okazji polskiej premiery jego nowej powieści "Perfidia".
rozwiń zwiń