James Ellroy. Wszystkie brudy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 15:28
W "Dwukropku" porozmawiamy o amerykańskim pisarzu Jamesie Ellroyu przy okazji polskiej premiery jego nowej powieści "Perfidia".
Fragment okładki włoskiego wydania Perfidii Jamesa Ellroya. Książka opowiada o czasach II wojny światowej w USA
Fragment okładki włoskiego wydania "Perfidii" Jamesa Ellroya. Książka opowiada o czasach II wojny światowej w USAFoto: materiały prasowe

Historii nie piszą dobrzy ludzie - piszą ją zwycięzcy, a oficjalne wersje wydarzeń rzadko mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Od ponad trzech dekad James Ellroy, wybitny autor powieści kryminalnych, outsider i ekscentryk, stara się rewidować amerykańską mitologię powojennego sukcesu.

"Nikt nie jest bez winy. Wszyscy są umoczeni" - twierdzi autor, o którym porozmawiamy z Jackiem Szczerbą i Robertem Ziębińskim.

***

Na audycję z cyklu "Dwukropek""Innym stanie skupienia" zapraszamy w czwartek (17.09) w godz. 21.30-22.30. Audycję poprowadzi Piotr Kofta.

mc/bch

Czytaj także

"Ameryka nienawidziła jej bardziej niż terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:37
Po 11 września 2001 roku powiedziała, co myśli o nastrojach panujących w Ameryce. Odważna, bezkompromisowa i – wciąż poszukująca była przez całe swoje życie. Już niebawem polska premiera pierwszego tomu dzienników Susan Sontag.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kim chodzą spać Amerykanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 18:00
- "The Tonight Show" jest ciepły, miły i przewidywalny. Gwarantuje spokojny sen - mówił w Dwójce amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. W kolejną rocznicę powstania tego programu rozmawialiśmy w "Pop-południu" o zjawisku talk-show.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryka chce w to wierzyć: dwaj dziennikarze obalili prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 04:00
- Oczywiście afera Watergate była zdecydowanie bardziej skomplikowana, a swoje role odegrało w niej o wiele więcej osób. Szok związany z odwołaniem prezydenta domagał się jednak równie mocnego mitu - mówił w Dwójce Włodzimierz Nowak, redaktor serii "Reporterzy Dużego Formatu - Klasyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryka na płycie Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:07
Najnowszy album Włodka Pawlika, nagrany razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji jako Włodek Pawlik Trio, stanowi podsumowanie ostatnich 30 lat artystycznej pracy znakomitego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reperkusje zamieszek w Ferguson. Na co choruje Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:15
- Zamieszki w Ferguson to wielowarstwowy problem. Posiadanie broni, większa podejrzliwość wobec czarnoskórych i bardzo widoczny w Ferguson rasizm instytucjonalny - mówi dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń