X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Anwar as-Sadat - zawrócił Egipt ku Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 06:00
- Dokonał paru posunięć, które zszokowały świat arabski – mówił prof. Marek Malinowski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". Ta odważna i skuteczna polityka kosztowała prezydenta życie.
Audio
  • Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcona Anwarowi as-Sadatowi z udziałem prof. Marek Malinowski (PR 13.08.1995)
Anwar as-Sadat i Gamal Abdel Nasser, źr. Wikimedia Commonsdp
Anwar as-Sadat i Gamal Abdel Nasser, źr. Wikimedia Commons/dp

Początki kariery urodzonego 25 grudnia 1918 roku as-Sadata wiążą się z armią. Dosłużył się w niej stopnia pułkownika. Należał do ruchu młodych oficerów, który wyniósł do władzy Nasera. Po rewolucji objął stanowisko Ministra Stanu i dyrektora prorządowego koncernu prasowego.

Posłuchaj audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

15 października 1970 przejął po zmarłym Naserze urząd prezydenta. Początkowo wydawał się kontynuatorem polityki poprzednika.

- W maju 1971 roku doprowadził do podpisania układu o przyjaźni i współpracy z ZSRR, którego nigdy nie podpisał Naser - wyjaśniał prof. Marek Malinowski. - Podobne układy z ZSRR zawsze oznaczały bliski sojusz.

Szedł nawet o krok dalej: w 1973 roku siły egipskie zaatakowały Izrael. Wojna Jom Kippur, tak jak poprzednie konflikty, zakończyła się porażką Egiptu, jednak tym razem armie walczyły niemal jak równy z równym.

- Sadat zdał sobie ostatecznie sprawę z faktu, że Egiptowi nigdy nie uda się odzyskać ziem utraconych w 1967 roku na drodze zbrojnej i że jedynym sposobem są rokowania z Izraelem. Te nie mogły odbywać się w sytuacji, kiedy Egipt jest przeciwnikiem USA i przyjacielem ZSRR – mówił gość Sławomira Szofa.

Już w kolejnym roku doszło do negocjacji i wznowienia egipsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Decyzja opłaciła się – kraj otrzymał zastrzyk pomocy gospodarczej i militarnej od USA. Za tą pomocą szły reformy wewnętrzne: Sadat poszerzył granice działania wolnego rynku i prywatyzacji.

- W polityce zagranicznej Egipt wprowadził doktrynę infitah, czyli Otwartych Drzwi - mówił historyk.

Oznaczało to otwarcie Egiptu na kraje Zachodu. Symbolem tego stała się wizyta prezydenta w izraelskim Knesecie w 1977 roku. Dzięki temu otwarciu doszło pod egidą USA do rozmów w Camp David w 1978 roku, dzięki którym udało się odzyskać Egiptowi Półwysep Synaj w zamian za uznanie państwa Izrael. To czego nie udało się armiom, udało się dyplomacji.

- Z punktu widzenia państw arabskich Sadat był zdrajcą, na którego jak najszybciej należało wydać wyrok śmierci – wyjaśniał prof. Marek Malinowski.

Również środowiska islamskie uznały Sadata za zdrajcę. 6 października 1981 członkowie jednej z organizacji radykalnych – Egipskiego Dżihadu – dokonali zamachu, w wyniku którego zginął prezydent. Nowym przywódcą został dotychczasowy zastępca Sadata – Hosni Mubarak.

bm


Zobacz więcej na temat: Egipt HISTORIA

Czytaj także

Gamal Abdel Naser - budował "socjalizm arabski"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 06:00
- Jego filozofia rewolucji była pianą ubitą z marksistowskich cytatów, zachodniego liberalizmu i islamu - mówił angielski historyk Paul Johnson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześciodniowa wojna błyskawiczna

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 06:05
5 czerwca 1967 rozpoczęła się wojna sześciodniowa. W ciągu paru dni wojska izraelskie rozgromiły siły koalicji arabskiej, zajmując półwysep Synaj, Wzgórza Golan, Judeę z Jerozolimą i Samarię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna Jom Kippur – Bliski Wschód w ogniu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 06:03
6 października 1973 połączone siły Egiptu i Syrii zaatakowały Izrael w dniu żydowskiego święta Jom Kippur.
rozwiń zwiń