X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Witold Kiejstutowicz – niepokorny brat Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 06:07
Dwuznaczny, podstępny i marzący o rozbiorze Polski cynik, czy wytrawny polityk i odważny wojownik? Kim naprawdę był brat Władysława Jagiełły?
Audio
  • Książę Witold - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" (PR, 03.03.1994)
  • Wielki Książę Witold - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 28.10.2006)
Witold Kiejstutowicz fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Witold Kiejstutowicz fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

27 października 1430 zmarł Witold Kiejstutowicz, wielki książę litewski, stryjeczny brat króla Władysława Jagiełły. Jego wieloletni partner, konkurent, a niejednokrotnie przeciwnik. Postać bardzo barwna i kontrowersyjna.

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner. Odmiennego zdania na temat księcia Witolda był prof. Tadeusz Rosłanowski. Posłuchaj sporu historyków o fascynującą postać Wielkiego Księcia Witolda w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Witold był opętany żądzą władzy. W imię tego celu wielokrotnie dopuścił się zdrady. Szukał pomocy nawet u Krzyżaków, największego wroga Litwinów. Z drugiej strony aprobując unię w Krewie i Horodle oraz parokrotnie odrzucając koronę litewską pogrzebał szanse na suwerenność państwa litewskiego.

Przez wieki oceny Jagiełły i Witolda zmieniały się zależnie od politycznych konfiguracji. – Kiedy stawiano nacisk na samodzielność Litwy i jej niezależne przetrwanie to legenda Witolda nabierała blasku, a czarna legenda zaczynała otaczać postać Władysława Jagiełły - komentował prof. Janusz Tazbir w audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Posłuchaj rozmowy historyka z Hanną Maria Gizą.

 


Czytaj także

Krwawa i ryzykowna bitwa pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:15
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 06:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia horodelska – braterstwo Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 06:03
Historycy twierdzą, że unia horodelska jest wzorem współpracy dla jednoczącej się Europy. - Dwóch władców, mimo wzajemnej rywalizacji, potrafiło zdobyć się na kompromis - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Igor Kąkolewski.
rozwiń zwiń