Historia

Witold Kiejstutowicz – niepokorny brat Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 06:07
Dwuznaczny, podstępny i marzący o rozbiorze Polski cynik, czy wytrawny polityk i odważny wojownik? Kim naprawdę był brat Władysława Jagiełły?
Audio
  • Książę Witold - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" (PR, 03.03.1994)
  • Wielki Książę Witold - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 28.10.2006)
Witold Kiejstutowicz fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Witold Kiejstutowicz fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

27 października 1430 zmarł Witold Kiejstutowicz, wielki książę litewski, stryjeczny brat króla Władysława Jagiełły. Jego wieloletni partner, konkurent, a niejednokrotnie przeciwnik. Postać bardzo barwna i kontrowersyjna.

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner. Odmiennego zdania na temat księcia Witolda był prof. Tadeusz Rosłanowski. Posłuchaj sporu historyków o fascynującą postać Wielkiego Księcia Witolda w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Witold był opętany żądzą władzy. W imię tego celu wielokrotnie dopuścił się zdrady. Szukał pomocy nawet u Krzyżaków, największego wroga Litwinów. Z drugiej strony aprobując unię w Krewie i Horodle oraz parokrotnie odrzucając koronę litewską pogrzebał szanse na suwerenność państwa litewskiego.

Przez wieki oceny Jagiełły i Witolda zmieniały się zależnie od politycznych konfiguracji. – Kiedy stawiano nacisk na samodzielność Litwy i jej niezależne przetrwanie to legenda Witolda nabierała blasku, a czarna legenda zaczynała otaczać postać Władysława Jagiełły - komentował prof. Janusz Tazbir w audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Posłuchaj rozmowy historyka z Hanną Maria Gizą.

 


Czytaj także

Krwawa i ryzykowna bitwa pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:15
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia horodelska – braterstwo Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 05:55
Historycy twierdzą, że unia horodelska jest wzorem współpracy dla jednoczącej się Europy. - Dwóch władców, mimo wzajemnej rywalizacji, potrafiło zdobyć się na kompromis - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Igor Kąkolewski.
rozwiń zwiń