X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef Kremer - filozof i historyk sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 06:00
210 lat temu, 22 lutego 1806, urodził się Józef Kremer, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz historii sztuki włoskiej.
Audio
  • "Józefa Kremera podróż do Włoch" - audycja Witolda Malesy z cyklu "Zakładka literacka" (PR, 19.09.2010)
Portret Józefa Kremera autorstwa Maksymiliana Fajansa, źr. Wikimedia Commonsdp
Portret Józefa Kremera autorstwa Maksymiliana Fajansa, źr. Wikimedia Commons/dp

Kremer miał niezwykle szerokie pole zainteresowań. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował prawo i filozofię. Później podróżował po Europie i słuchał wykładów najbardziej uznanych filozofów, w tym m.in. George’a Hegla i Friedricha Schleiermachera. Odwiedził też Paryż i Włochy.

- Na wieść o wybuchu powstania listopadowego Kremer opuścił Kraków i rusza do Warszawy. Uważał za swój obowiązek Polaka wzięcie udziału w działaniach narodowowyzwoleńczych. Zapisał się do wojsk powstańczych, brał udział w wielu bitwach i potyczkach, został ranny w bitwie grochowskiej  - mówiła dr Olga Płaszczewska, gość audycji Witolda Melasy z cyklu "Zakładka literacka".  - Po upadku powstania wrócił do Krakowa, ale okazuje się, że te powstańcze kilka miesięcy rzutują na całe jego życie:  zostaje odsunięty od dydaktyki, nie może zajmować się tym, do czego przygotowywał się całe życie.

Przez prawie sześć lat przebywał pod Gorlicami, gdzie zajmował się nauczaniem szlachty. W końcu mógł powrócić do nauczania akademickiego. Kilkakrotnie piastował godność dziekana Wydziału Filozoficznego, zaś w latach 1870-1871 był rektorem UJ. Zmarł cztery lata później, 2 czerwca 1875.

W 1852 roku ponownie wyruszył do Włoch. Ta podróż zaowocowała sześciotomową relacją z najważniejszych miejsc Włoch, będącą zarazem formą traktatów na temat historii sztuki. Posłuchaj audycji o życiu Józefa Kremera i jego dziele "Podroż do Włoch".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emanuel Rostworowski – wybitny badacz dziejów oświecenia

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 06:00
25 lat temu, 8 października 1989, zmarł Emanuel Rostworowski - historyk krakowski, autor wielce odkrywczych i interesujących książek o wieku XVIII, redaktor Polskiego Słownika Biograficznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Śniadecki - "mędrca szkiełko i oko"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 07:05
Matematyk, astronom, filozof i reformator oświaty. Zasłużony dla uniwersytetów w Krakowie i Wilnie. Udowadniał, że patriotą jest nie tylko ten, kto walczy szablą, ale i oświeca rozumem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Dietl - rektor UJ, prezydent Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 06:07
24 stycznia 1804 urodził się Józef Dietl. Wybitny modernizator Krakowa, rektor najstarszej polskiej uczelni, lekarz i polityk.
rozwiń zwiń