X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Oblężenie Sarajewa - miasto obrócone w gruzy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 06:00
4 lata trwał dramat mieszkańców Sarajewa. 4 lata masakr ludności cywilnej i ostrzałów. 4 lata tragedii. Oblężenie Sarajewa było najdłuższe i najbardziej krwawe w historii Europy po II wojnie światowej.
Audio
  • W Sarajewie znów walki - gwałtowne starcia w stolicy Bośni - fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 25.09.1994)
  • Nieudana mediacja sekretarza generalnego ONZ Boutrosa Boutrosa-Ghali w Sarajewie, fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego (PR, 4.12.1994)
  • Masakra na placu Markale, fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego (PR, 3.09.1994)
  • Odblokowanie Sarajewa - fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 25.09.1994)
Aleja Snajperów w Sarajewie nadzorowana przez wojska ONZ. Rok 1995
"Aleja Snajperów" w Sarajewie nadzorowana przez wojska ONZ. Rok 1995Foto: Paalso, CC BY-SA 3.0

20 lat temu, 29 lutego 1996, wojska serbskie odstąpiły od oblężenia Sarajewa. Podczas trwającej cztery lata blokady miasta zginęło prawdopodobnie 10 tys. osób, w tym 1,5 tys. dzieci.

Posłuchaj archiwalnych doniesień Polskiego Radia na temat sytuacji w Sarajewie.

Rozpad Jugosławii

W 1980 roku zmarł Josif Broz Tito, który od 1953 roku był prezydentem komunistycznej Jugosławii. Jego autorytet spajał wieloetniczne i wieloreligijne państwo. Następcy Tito nie byli w stanie poradzić sobie z napięciami wewnętrznymi, które rozsadzały kraj. Chęć samostanowienia podsycały przemiany w Europie wschodniej w trakcie demontażu ZSRR i bloku wschodniego.

W 1991 roku niepodległość ogłosiły Chorwacja, Słowenia i Macedonia. Na początku 1992 roku w ich ślad poszła Bośnia i Hercegowina. Fakt ten nie został zaakceptowany przez Serbów, którzy stanowili niemal połowę ludności nowopowstałego państwa.

Oblężona stolica

Po ogłoszeniu niepodległości, 5 kwietnia 1992, w Sarajewie wybuchły walki między Serbami i Bośniakami. Zaczęło się także przejmowanie kontroli nad innymi bośniackimi miastami i miejscowościami. Wysiedlenia, plądrowanie, mordy i gwałty były na porządku dziennym.


Na zdjęciu: Grbavica, dzielnica Sarajewa, cztery miesiące po zakończeniu oblężenia, fot. Wikimedia Commons/dod.mil/LT. STACEY WYZKOWSKI

Sarajewo zostało otoczone przez wojska serbskie szczelnym kordonem, odcięte od dostaw żywności i wody. Miasto było ostrzeliwane ponad 300 razy dziennie, na ulicach toczyły się walki.

Masakry ludności cywilnej

Podczas ostrzału rynku Markale 5 lutego 1994 roku zginęło około 70 cywilów, a ponad 190 osób odniosło obrażenia. Rok później w tym samym miejscu miała miejsce kolejna masakra: zabito 43 osoby.

- Ofiary to głównie cywile, którzy robili zakupy. Wyszli ośmieleni względnym spokojem w Sarajewie - informowało Polskie Radio w magazynie "7 dni w kraju i na świecie".

Wówczas siły międzynarodowe przystąpiły do działania. 30 sierpnia NATO i siły ONZ rozpoczęły ataki na serbskie pozycje wokół Sarajewa.

Zawieszenie broni podpisano w październiku 1995 roku. Dwa miesiące później podpisany został układ z Dayton oznaczający koniec wojny. Wojska serbskie odstąpiły od oblężenia 29 lutego 1996 roku.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Sarajewo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ratko Mladić aresztowany po szesnastu latach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 06:24
26 maja 2011, po szesnastu latach poszukiwań, aresztowano serbskiego zbrodniarza wojennego Ratko Mladicia. Znaleziono go w miejscowości Lazarevo na północy kraju, gdzie pod przybranym nazwiskiem ukrywał się w domu krewnego.
rozwiń zwiń