Historia

Georg Hegel – filozof pesymista

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 06:07
- Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła – do takiej opinii skłoniła Georga Hegla cała ułożona przez niego filozofia. Pełna pesymizmu, co zrozumiałe jeśli zważyć na czasy, w których przyszło mu żyć.
Audio
  • Georg Wilhelm Hegel - audycja Artura Wolskiego z cyklu "Z filozofią na Ty". (PR, 28.01.2015)
Georg Wilhelm Hegel, portret nieznanego artysty
Georg Wilhelm Hegel, portret nieznanego artystyFoto: Wikimedia Commons/dp

27 sierpnia 1770 urodził się niemiecki filozof Georg Wilhelm Hegel.

Żył w czasach trudnych. Rewolucja francuska, czasy napoleońskie, Kongres Wiedeński i nowe porządki w Europie. Hegel uważał, że głównym motywem popychającym ludzi do działania są namiętności. Wybitne jednostki historyczne kierują się egoistycznymi namiętnościami, dążą do własnych interesów i własnej wielkości. Mówił, że bohater historii na swej drodze musi zdeptać niejeden niewinny kwiat, by zrealizować to, co rozumne w dziejach.

O filozofii i teoriach Hegla dowiedz się więcej z audycji Artura Wolskiego z cyklu "Z filozofią na Ty".

Na wykłady Hegla chodził Adam Mickiewicz. Heglizmem interesowali się Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński. Echa idei niemieckiego filozofa można odnaleźć również w twórczości Cypriana Kamila Norwida.

- Dla wielkich romantyków w filozofii Hegla atrakcyjne było docenienie sztuki i historyzm, czyli przekonanie, że istotą rzeczywistości jest rozwój. Dynamiczny, a nie stan stały – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jacek Migasiński.

Patrząc na dzisiejszy świat myśl Hegla wciąż pozostaje aktualna. Twierdził on, że świat jest dynamiczny i rozwija się w ogromnym tempie. Przede wszystkim poprzez konflikty i działania wojenne.

Hegel miał także dosyć ciekawą teorię na temat kobiet i mężczyzn. Uważał, że różnica między nimi przypominają te, jakie są pomiędzy zwierzętami i roślinami. Zwierzę jest czymś bardziej zgodnym z charakterem mężczyzny, a roślina zaś czymś bardziej zgodnym z charakterem kobiety.

 

 

Zobacz więcej na temat: filozofia HISTORIA Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:00
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm von Humboldt – myśliciel z zamku nad jeziorem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:30
Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.
rozwiń zwiń