X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Traktat z Tordesillas - Hiszpania i Portugalia dzielą świat

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 06:04
5 września 1494 Portugalia ratyfikowała traktat z Tordesillas, dotyczący podziału stref wpływów w Nowym Świecie między nią a Hiszpanią.
Audio
  • Hiszpańskie imperium kolonialne - audycja Katarzyny Kobyleckiej. (PR, 16.11.1992)
Oryginał traktatu z Tordesillas (Biblioteka Narodowa w Lizbonie), fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Oryginał traktatu z Tordesillas (Biblioteka Narodowa w Lizbonie), fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Był to szczytowy moment potęgi iberyjskich monarchii. Zanim na morze wypłynęli Anglicy i Francuzi, a Holendrzy dopiero zaczynali organizować swoje wyprawy, oceany podzielono między Portugalczyków i Hiszpanów. Podpisany w 1494 roku, a uzupełniony w 1529 roku w Saragossie traktat dzielił Nowy Świat na strefy wpływów obu mocarstw.

Imperium hiszpańskie rozciągało się od Madrytu do Manili, obejmowało Peru i Meksyk oraz bogate terytoria Ameryki Północnej. Portugalskie było jeszcze większe, a jej fundament stanowiła sieć placówek handlowych oplatających zachodnią Afrykę, Indonezję, Indie, Chiny oraz ogromne terytorium Brazylii. Nawet najwyższy autorytet ówczesnej Europy – papież Aleksander VI – stwierdził, że świat poza Europą należy do mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego.

Nie trwało to długo. Nowe lądy i ich niezmierzone bogactwa rozpalały wyobraźnię ówczesnych. Kolonie stały się pożądaniem wszystkich liczących się w Europie mocarstw. Starcie interesów było nieuniknione.

Następne stulecia to szaleńczy pościg o nieznane dotąd Europejczykom lądy. Do XIX wieku, czyli szczytowego momentu kolonializmu-imperializmu, do walki o białe plamy na kuli ziemskiej włączyły się Francja, Holandia, Wielka Brytania, a nawet Belgia pod rządami demonicznego króla Leopolda II.

O błyskawicznym sukcesie i jeszcze szybszym upadku hiszpańskiego imperium dowiedz się więcej z audycji Katarzyny Kobyłeckiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klęska hiszpańskiej Wielkiej Armady

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 06:02
"Angielski geograf Richard Hakluyt nazwał flotę murem obronnym wyspy. Jak słuszne były te słowa, okazało się, gdy nad Anglią zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo – jedno z trzech największych jakie jej zagroziły w czasach nowożytnych, obok nieudanej wyprawy Napoleona i niedoszłej inwazji Hitlera" – pisał Kazimierz Dziewanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hernán Cortés – zdobywca ziem i dusz

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 06:54
Hiszpański zdobywca Meksyku swoje rządy zaprowadzał krwią, ziemią i ogniem. Po podbiciu imperium Azteków napełnił całą komnatę złotem, ale zmarł w nędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vasco da Gamy wyprawa do Indii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 06:15
Odkrycie morskiej drogi do Indii stworzyło szlak handlowy łączący Europę z Indiami, aż do budowy Kanału Sueskiego. Ponadto demistyfikacji uległa, obowiązująca od czasów starożytnych, ptolemejska wizja Oceanu Indyjskiego.
rozwiń zwiń