Historia

Traktat z Tordesillas - Hiszpania i Portugalia dzielą świat

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 06:04
5 września 1494 Portugalia ratyfikowała traktat z Tordesillas, dotyczący podziału stref wpływów w Nowym Świecie między nią a Hiszpanią.
Audio
  • Hiszpańskie imperium kolonialne - audycja Katarzyny Kobyleckiej. (PR, 16.11.1992)
Oryginał traktatu z Tordesillas (Biblioteka Narodowa w Lizbonie), fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Oryginał traktatu z Tordesillas (Biblioteka Narodowa w Lizbonie), fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Był to szczytowy moment potęgi iberyjskich monarchii. Zanim na morze wypłynęli Anglicy i Francuzi, a Holendrzy dopiero zaczynali organizować swoje wyprawy, oceany podzielono między Portugalczyków i Hiszpanów. Podpisany w 1494 roku, a uzupełniony w 1529 roku w Saragossie traktat dzielił Nowy Świat na strefy wpływów obu mocarstw.

Imperium hiszpańskie rozciągało się od Madrytu do Manili, obejmowało Peru i Meksyk oraz bogate terytoria Ameryki Północnej. Portugalskie było jeszcze większe, a jej fundament stanowiła sieć placówek handlowych oplatających zachodnią Afrykę, Indonezję, Indie, Chiny oraz ogromne terytorium Brazylii. Nawet najwyższy autorytet ówczesnej Europy – papież Aleksander VI – stwierdził, że świat poza Europą należy do mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego.

Nie trwało to długo. Nowe lądy i ich niezmierzone bogactwa rozpalały wyobraźnię ówczesnych. Kolonie stały się pożądaniem wszystkich liczących się w Europie mocarstw. Starcie interesów było nieuniknione.

Następne stulecia to szaleńczy pościg o nieznane dotąd Europejczykom lądy. Do XIX wieku, czyli szczytowego momentu kolonializmu-imperializmu, do walki o białe plamy na kuli ziemskiej włączyły się Francja, Holandia, Wielka Brytania, a nawet Belgia pod rządami demonicznego króla Leopolda II.

O błyskawicznym sukcesie i jeszcze szybszym upadku hiszpańskiego imperium dowiedz się więcej z audycji Katarzyny Kobyłeckiej.

Czytaj także

Klęska hiszpańskiej Wielkiej Armady

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 06:02
"Angielski geograf Richard Hakluyt nazwał flotę murem obronnym wyspy. Jak słuszne były te słowa, okazało się, gdy nad Anglią zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo – jedno z trzech największych jakie jej zagroziły w czasach nowożytnych, obok nieudanej wyprawy Napoleona i niedoszłej inwazji Hitlera" – pisał Kazimierz Dziewanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hernán Cortés – zdobywca ziem i dusz

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 05:30
Hiszpański zdobywca Meksyku swoje rządy zaprowadzał krwią, ziemią i ogniem. Po podbiciu imperium Azteków napełnił całą komnatę złotem, ale zmarł w nędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vasco da Gamy wyprawa do Indii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 05:40
Odkrycie morskiej drogi do Indii stworzyło szlak handlowy łączący Europę z Indiami, aż do budowy Kanału Sueskiego. Ponadto demistyfikacji uległa, obowiązująca od czasów starożytnych, ptolemejska wizja Oceanu Indyjskiego.
rozwiń zwiń