Historia

Michael Schudrich: Żydzi chcieli walczyć w Warszawie, to był ich dom

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:50
- To powstanie młodych ludzi powinno być ważne nie tylko dla Żydów, ale i dla warszawiaków, całej Polski i całego świata - mówił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl w 2018 roku.
Zdjęcie pochodzi z raportu Jurgena Stroppa Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje, przygotowanego na rozkaz Heinricha Himmlera, szefa SS i Gestapo
Zdjęcie pochodzi z raportu Jurgena Stroppa "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje", przygotowanego na rozkaz Heinricha Himmlera, szefa SS i GestapoFoto: Wikipedia/domena publiczna

19 kwietnia 1943 roku w warszawskich getcie wybuchło powstanie.

Niemieckie oddziały wojskowe wjechały do getta o godz. 5 rano. Do walki przystąpiło blisko 1,5 tys. powstańców. Po stronie niemieckiej, według danych gen. Juergena Stroopa, było 800 żołnierzy SS, 300 granatowych policjantów, oddziały Gestapo, pomocnicze oddziały litewskich i łotewskich ochotników oraz ukraiński batalion z Trawnik. Szacuje się, że każdego dnia do walki z powstaniem w getcie skierowanych było około 3 tys. ludzi. Bilans sił był nieporównywalny.

Posłuchaj, co mówił o znaczeniu powstania w getcie naczelny rabin Polski Michael Schudrich:

Wiosną 1943 roku przed ostateczną likwidacją getta na jego terenie pozostało blisko 60 tys. Żydów. Byli to głównie młodzi ludzie, którzy pracowali w niemieckich zakładach umiejscowionych na terenie getta. To głównie ci młodzi Żydzi chwycili za broń i podjęli zbrojny opór. Dwie główne organizacje skupiały powstańców – Żydowska Organizacja Bojowa, związana z ugrupowaniami o charakterze lewicowym i Żydowski Związek Wojskowy, wywodzący się z syjonistycznego ruchu rewizjonistycznego Betar. 

- To było pierwsze powstanie w Europie przeciwko Niemcom. Kilkuset młodych Żydów walczyło przeciwko najsilniejszej w tym czasie armii. To była ich decyzja, że walczą właśnie tu, w Warszawie, bo to był ich dom - mówił Michael Schudrich. 

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

Spośród walczących w getcie przeżyło kilkunastu Żydów. Z dowództwa ŻOB przeżył Marek Edelman. Nie przeżył nikt ze ścisłego dowództwa ŻZW. 16 maja o godz. 20.15 Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie. W raporcie Stroop zapisał: "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie przestała istnieć".

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 06:00
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Prezes IPN: stanęli do walki, by umrzeć z godnością

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 05:50
- Ci, którzy chwycili za broń 19 kwietnia, czyli żołnierze Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej, stanęli do walki, choć wiedzieli, że nie mają żadnych szans - mówił dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Grzegorz Berendt: żydowscy powstańcy byli zdeterminowani

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 11:15
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w warszawskim getcie. Niemcy wiedzieli, że coś się szykuje na terenie getta, ale pierwszego dnia walk zostali zaskoczeni i musieli wycofać wojska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:57
"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
rozwiń zwiń