X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Henryk Marconi, Włoch, który projektował dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 05:45
Gdzie nie spojrzysz – Marconi... Dosłownie i nie tylko w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych architektów na ziemiach Polski, na przestrzeni wieków. Uznany i podziwiany przez wszystkich, pracowity i otwarty dla każdego, kto swoje zainteresowanie zwracał ku architekturze – zarówno tej pałacowej, tej gmachów publicznych, tej sakralnej, jak i tej "zwykłej", dla ludzi, dla robotników.
Portret Henryka Marconiego
Portret Henryka MarconiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Henryk Marconi, włoski architekt żyjący i tworzący w Polsce od 1822 roku aż do śmierci. Urodził się 228 lat temu – 7 stycznia 1792 roku w Rzymie. Samych "dużych" projektów wykonał ponad czterdzieści. Projektów mniejszych lub tych, które nadzorował albo poprawiał, rozbudowywał, było ponad pięćdziesiąt. Nadal, mimo zniszczeń historycznych – choćby dwie wojny światowe – możemy podziwiać w Polsce zachowane budowle jego projektu lub skwapliwie i dokładnie odbudowane po II wojnie światowej.

Jeżeli komu czytającemu te słowa styl trochę "pachnie" archaicznie, zachęcam z całego serca do przeczytania pośmiertnego wspomnienia pióra Rafała Krajewskiego, w warszawskim "Tygodniu Ilustrowanym" nr 186, z 18 kwietnia 1863 roku (http://www.bilp.uw.edu.pl/ti/1863/foto/n149.htm). Dopiero po tej lekturze zrozumieć można, jak wielkim był człowiekiem i ważnym dla Polski.

Z wykształcenia architekt i inżynier. Potrafił nie tylko projektować, lecz również kierować budową. Do Polski sprowadził go generał hrabia Ludwik Michał Pac w celu ukończenia budowy jego pałacu w Dowspudzie (Augustowskie), gdzie tylko fundamenty zostały położone. Pac i jego wcześniejszy architekt planowali pałac w stylu gotyckim, który był mało praktykowany we Włoszech. Marconi, jak przystało na architekta włoskiego, lubował się w klasycyzmie, a także, w późniejszym czasie w stylu neorenesansowym. Bez problemów podołał jednak zadaniu, a "pałac tak zewnątrz jak wewnątrz uderzał wspaniałością i bogactwem umiejętnie użytem".

Hotel Europejski w Warszawie. Foto: Wikipedia/ domena publiczna

Podziw i zadowolenie hrabiego zaowocowały kolejnym zleceniem – na budowę Pałacu Paca w Warszawie, "przy ulicy Miodowej, na miejscu dawnego pałacu Radziwiłłowskiego". Odbudowana budowla stoi przy ul. Miodowej 15. Tu Marconi miał pełną dowolność stylów i mógł pokazać swoje ogromne możliwości. Pracą tą wzbudził uznanie i "zwrócił na siebie uwagę rządu i publiczności". Skutkiem tego było przyjęcie go w 1927 roku do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, Duchownych i Oświecenia Publicznego. Od tej pory uczestniczył we wszystkich niemal pracach związanych z budowlami publicznymi. Stąd też tak liczne zabytki jego projektu bądź wykończenia.

Marconi stworzył coś więcej niż dużą liczbę gmachów – położył podwaliny pod polskie studia architektoniczne. W latach 1851 – 1858 wykładał jako profesor w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie wprowadził systematyczny kierunek nauczania na wydziale architektury, ucząc jej od podstaw i całościowo. Dzięki niemu architektura przestała być jedynie odzwierciedleniem kierunków sztuki. Niezależnie od tego, w swojej pracowni wykształcił praktycznie od podstaw kilkudziesięciu architektów, oddając im całą swoją wiedzę.

Pałac Paca w Dowspudzie. Foto: Edward Gorazdowski - Tygodnik Ilustrowany, 1865. Widipedia/domena publiczna

Wypadałoby teraz wymienić choćby kilka jego budowli - Pałac Paca przy Miodowej, Hotel Europejski przy Krakowskim Przedmieściu, fontanna w Ogrodzie Saskim (każdy ją zna), Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie na Woli (Chłodna 21), Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie (plac Grzybowski 3/5), Mauzoleum Potockich w Wilanowie, Pałac Zamoyskich w Warszawie (Nowy Świat 67/69), gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie (Kredytowa 1, obecnie Muzeum Etnograficzne), Pałac Branickich w Warszawie (Nowy Świat 18/20), Kościół św. Anny w Wilanowie, zespół pałacowo-parkowy w Natolinie (Warszawa), Pałac Kossakowskich w Warszawie (Nowy Świat 19, przebudowa)..., a to tylko część budowli, które pozostały lub odbudowano po wojnie na terenie Warszawie.

Drugie tyle albo jeszcze więcej można spotkać w wielu miejscach w Polsce. Trudno wymienić wszystkie, ale można je znaleźć w zasobach Internetu – zachęcam.

… i jeszcze jeden cytat na koniec: "Samych kościołów postawił dwadzieścia kilka (…) Tu także zaliczyć można kaplice przy wielu kościołach i na cmentarzach postawione (…) Z gmachów publicznych wykonał architektoniczne części wodociągów warszawskich (…) stacyą główną drogi żelaznej warszawsko-wiedeńskiej, dawny gmach rządu gubernialnego w Lublinie, 7 ratuszów, 5 szpitali (…), 11 więzień".

PP

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa Włochy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Canaletto młodszy - malarz Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 05:40
Urodzony we Włoszech Bernado Bellotto zwany Canalettem młodszym, nie spodziewał się tego, że swoją karierę zawodową zwiąże z Warszawą. Na swych obrazach uwiecznił stolicę Polski w momencie jej rozkwitu w XVIII wieku.
rozwiń zwiń