Historia

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w okupowanej Europie. Jeszcze przed kapitulacją Warszawy pod koniec września 1939 roku zaczęły powstawać organizacje konspiracyjne, które za cel stawiały sobie walkę z wrogiem do czasu wyzwolenia.
Polacy na Frontach II wojny światowej. Polskie Państwo Podziemne
Polacy na Frontach II wojny światowej. Polskie Państwo PodziemneFoto: Polskie Radio

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku. 

Największą podziemną organizacją walczącą z okupantem była Armia Krajowa. Ustalenie liczebności AK, ze względu na konspiracyjny charakter, nie jest łatwe. Liczebność Armii wzrosła diametralnie po akcji scaleniowej, w ramach której dowództwu AK podporządkowano największe konspiracyjne organizacje zbrojne - Narodowa Organizacja Wojskowa (siła zbrojna Stronnictwa Narodowego) i Bataliony Chłopskie (organizacja wojskowa Stronnictwa Ludowego). Wówczas w szeregach AK służyło ok. 300 tys. żołnierzy.

Posłuchaj wspomnień żołnierzy walczących z okupantami w kraju. Zajrzyj do serwisu Polacy na frontach II wojny światowej. [Kliknij obrazek poniżej]


src=" //static.prsa.pl/e3e575f3-9366-490d-809d-d3e1b462ab38.file"


Czytaj także

Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mały sabotaż Szarych Szeregów wymagał wielkiej odwagi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:50
– Na murach wypisywaliśmy kredą kotwicę, symbol Polski Walczącej oraz swastykę na szubienicy. Pojawiały się napisy: "Pawiak pomścimy", "Wawer", "Deutschland kaputt" – wspominał Ryszard Górecki, jeden z uczestników małego sabotażu na antenie Polskiego Radia w 1991 roku. – Później przeszliśmy już na wyższe formy działania. Kreda odpadła, a my malowaliśmy te napisy farbą.
rozwiń zwiń