Historia

Jan Krzeptowski "Sabała". Homer z Tatr

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 05:40
To jeden z najbardziej niezwykłych podhalańskich górali. Swoje opowiadanie poświęcił mu Henryk Sienkiewicz, a Stanisław Witkiewicz nazwał go Homerem Tatr i poprosił o zostanie ojcem chrzestnym swojego syna Stanisława, szerzej znanego pod pseudonimem Witkacego.
Fotografia Jana Krzeptowskiego Sabały
Fotografia Jana Krzeptowskiego "Sabały"Foto: Polona

8 grudnia 1894 roku urodził się Jan Krzeptowski z rodu Gąsieniców, znany pod przydomkiem Sabały. Był jednym z pierwszych przewodników tatrzańskich, ale również ludowym artystą – gawędziarzem, skrzypkiem i pieśniarzem.

Młodość pełna przygód

Życie Sabały jest owiane mgłą tajemnicy. W latach młodości utrzymywał się z kłusownictwa, a nawet miał podejmować się zbójnickiego fachu. Zbójnictwo i polowania na dzikie zwierzęta były powszechnymi zajęciami w pierwszej połowie XIX wieku w Tatrach, zanim zostały odkryte turystyczne walory Zakopanego. Kłusownictwo doprowadziło niemal wytępienia populacji kozic górskich.

Świstak.jpg
Kozica, świstak i pionierska ustawa o ochronie zwierząt

W 1846 roku Sabała zapisał chlubną kartę w swoim życiorysie jako uczestnik powstania chochołowskiego. Zryw niepodległościowy polskich górali został szybko stłumiony przez Austriaków, a dla samego Krzeptowskiego zakończył się kilkumiesięcznym pobytem w więzieniu. Krewki góral ustatkował się niedługo później, gdy poślubił Teresę Wilczakównę i osiadł w Kościelisku, gdzie rozpoczął spokojne życie gospodarza.

Legenda Tatr

Życie Sabały odmieniło się wraz z rozwojem zainteresowania Tatrami, które rozpoczęło się w drugiej połowie XIX wieku. Spośród podgórskich wsi najbardziej zyskało na nim Zakopane, które w krótkim czasie zostało uzdrowiskiem i jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na ziemiach polskich.

Nie tylko walory przyrodnicze decydowały o powodzeniu wypoczynku pod Tatrami. Licznie przybywających artystów i uczonych zachwycił także podhalański lud.

– Wolni chłopi, z bardzo charakterystyczną kulturą, odrębną gwarą, muzyką i zwyczajami byli kolejnym elementem, którzy przyciągał ludzi przyjeżdżających dla poratowania zdrowia i wypoczynku – wyjaśniał Maciej Krupa w audycji Polskiego Radia z 2015 roku.

Posłuchaj
43:37 klub_trojki_8_12_2015.mp3 O historii i micie Zakopanego w audycji Michała Nogasia z cyklu "Klub Trójki" opowiedział Maciej Krupa, autor książki "Kroniki zakopiańskie". (PR, 8.12.2015) 

Sabała był jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli podhalańskiego ludu. Jego znakomite gawędy często były spisywane w interpretacjach polskich literatów. Ponadto grywał na gęślach – rodzaju chłopskich skrzypiec – i śpiewał góralskie pieśni. Nic dziwnego, że szybko zdobył popularność wśród śmietanki towarzyskiej zakopiańskich wczasowiczów.

– To najbardziej znany w Polsce i na świecie podhalański góral. Henryk Sienkiewicz napisał "Sabałową bajkę", a ponieważ zdarzyło mu się dostać nagrodę Nobla, to została przełożona na kilkanaście języków, a Sabała został postacią znaną w rozmaitych krajach – mówił Maciej Krupa.

Przewodnik tatrzański

Doświadczenie, które Sabała wyniósł z młodzieńczych górskich wędrówek podczas polowań na zwierzynę zaowocowało nie tylko bogactwem opowieści, ale i świetną znajomością Tatr. Był jednym z najbardziej zasłużonych przewodników tatrzańskich i jednym z pionierów taternictwa.

W 1873 roku poznał doktora Tytusa Chałubińskiego, któremu towarzyszył w górskich wycieczkach. Wspólnie z Chałubińskim dokonał pierwszego wejścia na Rysy od strony Morskiego Oka.

Obaj pozostali przyjaciółmi aż do śmierci. Pierwszy, w 1888 roku, odszedł Chałubiński, a sześć lat później Sabała, który zmarł 8 grudnia 1894 roku i spoczął obok swojego towarzysza na zakopiańskim Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

sa

Czytaj także

Tytus Chałubiński. Darował Polakom Tatry

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 05:45
– Doskonale pamiętam, jak Sabała powiedział do mnie: "Pan profesor to nieziemski człek. Nogami on tu, ale serce jego w niebie" – wspominała pasierbica Chałubińskiego, Elżbieta Bończa-Tomaszewska. Tytus Chałubiński, nazywany królem Tatr, urodził się 29 grudnia 1820 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ondraszek. Legendarny książę zbójników

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 05:35
Jako harnaś działał mniej więcej w tym samym czasie co Janosik. Obie postacie obrosły legendą, obie spotkał tragiczny los.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Zamoyski uratował polskie Tatry

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 05:44
W swoim życiu odniósł liczne zasługi w pracy organicznej, ale jego największym dziełem było zaangażowanie na rzecz ochrony przyrody Tatr Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 05:40
Chociaż jego syn Stanisław Ignacy znacząco przerósł ojca, to nie należy pomijać osiągnięć Stanisława Witkiewicza. Był znakomitym malarzem i krytykiem sztuki, a przede wszystkim popularyzatorem Tatr i twórcą charakterystycznego w polskiej architekturze stylu zakopiańskiego.
rozwiń zwiń