Historia

Orangutany, komputery i wielkie, kosmiczne żółwie. Terry Pratchett i "Świat Dysku"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 05:40
- Po tym, jak J.R.R. Tolkien napisał swojego "Władcę Pierścieni" okazało się, że bardzo wielu chciałoby zostać drugim Tolkienem. Powstał ogrom złych książek pisanych przez fanów fantasy, którzy nie potrafili jednak dobrze opowiedzieć historii. Powtarzało się w nich tyle komunałów, że postanowiłem napisać satyrę na ich temat. Tak narodził się "Świat Dysku" – opowiadał Terry Pratchett na antenie Polskiego Radia.
sir Terry Pratchett w 2012 roku
sir Terry Pratchett w 2012 roku Foto: Silverlutra/Wikimedia Commons

Pisarz zmarł 12 marca 2015 roku otoczony rodziną i ze śpiącym kotem na kolanach. Od 2007 roku cierpiał na rzadką odmianę choroby Alzheimera, jednak pracował intensywnie aż do końca 2014 roku.

Twórczość

Swoje pierwsze opowiadanie - "The Hades Business" - opublikował w wieku trzynastu lat. Otrzymał za nie honorarium w wysokości 14 funtów, które wydał na zakup maszyny do pisania. Cztery lata później rzucił szkołę i zatrudnił się jako dziennikarz w gazecie "Bucks Free Press". Jego praca polegała między innymi na tworzeniu opowieści dla dzieci.

Pierwszą poważną powieścią Pratchetta był "Dywan". Podczas przeprowadzania wywiadu z dyrektorem lokalnego wydawnictwa Peterem Banderem van Durenem, pisarz wspomniał, że pracuje nad książką. Ta niewinna konwersacja doprowadziła do wydania dzieła w 1971 roku.

"Świat Dysku" po raz pierwszy ukazał się czytelnikom za sprawą "Koloru magii" - utworu opublikowanego w 1983 roku. Rozpoczął on cykl 41 powieści, których sukces zaskoczył samego autora.

- Pisanie fantasy nie jest łatwe, chociaż ludziom wydaje się, że jest inaczej. Powieści osadzone w naszym świecie są dużo prostsze do stworzenia. U nas wszystko już zostało stworzone i opisane. Znamy grawitację, wiemy, czym są taksówki, czemu latają samoloty. Ten świat czeka jedynie na opisanie przez powieściopisarza – mówił Terry Pratchett w wywiadzie przeprowadzonym przez Grażynę Gronczewską.

Posłuchaj
15:08 wieczorni goście radia bis____2586_97_iv_tr_0-0_12148688c1a2175c[00].mp3 Grażyna Gronczewska rozmawia z Terrym Pratchettem na temat jego twórczości (PR, 31.05.1997)

Pisarz był człowiekiem niezwykle błyskotliwym i mającym duże poczucie humoru. Jego książki z serii "Świat Dysku" są wypełnione żartami i ironią. Ukazuje w nich w krzywym zwierciadle różne aspekty realnego świata, takie jak religia, władza, feminizm, popkultura.

- Jego utwory nie są wesołe. To są śmieszne książki, ponieważ opowiada w nich żarty, ale tak naprawdę są to smutne, ponure powieści. Pratchett pokazuje w nich chociażby to, że nie istnieją tylko porządni ludzie. Zresztą dla niego idealnym bohaterem byłaby postać, która mogłaby być zła, ale została dobra. I to tylko dlatego, że tak akurat jej wyszło – opowiadał Piotr W. Cholewa, polski tłumacz książek z serii "Świat Dysku", w audycji "Wybieram Dwójkę".

Posłuchaj
07:30 placzet ok.mp3 O książkach Terry'ego Pratchetta z tłumaczem Piotrem W. Cholewą rozmawia Martyna Butrym (PR, 20.02.2018) 
"Pasterska korona" - ostatnia powieść Pratchetta - została wydana już po śmierci twórcy. 
Życie prywatne

Od końca lat 80 XX wieku książki Pratchetta stawały się coraz bardziej popularne tak, że w 1996 roku Pratchett stał się bestsellerowym pisarzem w Wielkiej Brytanii. Dwa lata później został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za "zasługi dla literatury" a w 2008 roku uzyskał honorowy angielski tytuł szlachecki "sir".

Urodził się 28 kwietnia 1948 roku w Beaconsfield w Anglii. Od 1968 roku był żonaty z Lyn. W 1976 roku para doczekała się swojego jedynego dziecka, córki Rhianny.

Był wielkim fanem techniki i gier komputerowych. Stale komunikował się z fanami za pomocą Internetu. Uwielbiał także astronomię i historię naturalną, a szczególnie orangutany. Był związany z Orangutan Foundation, która zajmuje się chronieniem tego gatunku małp i ich siedlisk.


jb

Źródła:
Biography of Sir Terry Pratchett, https://www.terrypratchettbooks.com/about-sir-terry/, data dostępu: 10.03.2021 rok.

Czytaj także

Terry Pratchett – mistrz satyry i wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:42
28 kwietnia 1948 roku urodził się Terry Pratchett, jeden z najwybitniejszych autorów brytyjskich i najsłynniejszych współczesnych pisarzy prozy fantastycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Świat Dysku” w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 16:23
W stolicy Anglii odbyła się premiera ostatniej książki ze Świata Dysku. 41. część słynnej serii fantasy Terry'ego Pratchetta zatytułowana jest „Shepherd's Crown” czyli „Korona Pasterza”. Na spotkaniu z najbardziej zagorzałymi fanami książki był Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książki Terry'ego Pratchetta nie są wesołe"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 17:20
- Owszem śmiejemy się podczas lektury, bo jest tam dużo żartów, ale to są ponure i głębokie teksty o ludziach, świecie i władzy - mówił w Dwójce Piotr W. Cholewa, polski tłumacz cyklu powieściowego "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta.
rozwiń zwiń