Historia

Józef Orłowski - znany architekt Warszawy okresu XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 05:40
142 lata temu, 6 stycznia 1880 roku, zmarł w Warszawie znany architekt Józef Orłowski. Warto wspomnieć znanego i podziwianego w swoim czasie architekta - chociażby z uwagi na jego budynki, które zdobią stolicę.
Nieistniejący już budynek szpitala św. Ducha na ul. Elektoralnej projektu Józefa Orłowskiego.
Nieistniejący już budynek szpitala św. Ducha na ul. Elektoralnej projektu Józefa Orłowskiego.Foto: Karol Bayer/zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie/dp

Urodzony w Piotrkowie w 1819 roku w swoich projektach hołdował zasadzie historyzmu. Nie szukał własnego stylu na rzecz powielania najpiękniejszych rozwiązań epok minionych, traktując je bardziej jako sprawdzone konstrukcje o nieprzemijającym wyglądzie. Najwięcej projektów zostało osadzonych w Warszawie, były jednak i te z okolic Piotrkowa, gdzie mieszkał sześć lat od 1850 roku.


Bohdan Pniewski NAC 1200.jpg
Bohdan Pniewski – architekt warszawskich gmachów

Po tym pobycie w rodzinnych stronach wrócił do Warszawy, gdzie stworzył największe swoje dzieła. Były to Szpital św. Ducha przy ulicy Elektoralnej 12, niestety już nieistniejący, zburzony podczas nalotu na Warszawę 25 września 1939 roku. Kolejnym obiektem jego jest Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, mieszczący się przy ulicy Bema 73/75 w dzielnicy Wola. Jednak najbardziej znanym dziełem jest Pałacyk Biernackich znajdujący się przy ul. Wolskiej 27/29. Jest to dwukondygnacyjna budowla w stylu klasycystycznym i warta podziwu szczególnie z uwagi na piękno założenia.

W kolejnych swoich pracach zajmował się np. restauracją Zamku Królewskiego w Warszawie, przebudową Nowej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich czy budową zespołu budynków Warszawskiej Straży Ogniowej na Pradze przy ulicy Marcinkowskiego 2. Odbudowywał też pałac Jabłonowskich po pożarze. Natomiast fontannę stojącą wcześniej przy Krakowskim Przedmieściu możemy obecnie podziwiać przeniesioną przed fronton Kina Muranów.

Józef Orłowski zmarł nagle na serce w Warszawie i jest pochowany w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach. Wspomnijmy jednego z bardziej znanych architektów XIX wiecznej Warszawy.

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA architektura Warszawa
Czytaj także

Oskar Sosnowski. Architekt na posterunku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 05:40
- Sposób jego widzenia historii architektury był niesłychanie pogłębiony, on przeczytał masę rzeczy. Chciał, żeby w obrębie zakładu pracowali ludzie różnych poglądów, różnej specjalności. Tam byli architekci, historycy sztuki, etnografowie i historycy – wspominał swojego mistrza prof. Jan Zachwatowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można przesunąć kościół o 21 metrów? Historia prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 05:35
1 grudnia 1962 roku przesunięto o 21 metrów kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie okazała budowla znajduje się przy al. Solidarności 80, wtedy była to al. gen. Karola Świerczewskiego i wchodziła w skład budowanej z rozmachem Trasy W-Z.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 06:00
Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kościół Świętej Trójcy w Warszawie swoistą repliką rzymskiego Panteonu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 05:40
240 lat temu, w niedzielne południe 30 grudnia 1781 roku, poświęcono w Warszawie kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Budowla, nosząca miano jednej z najwspanialszych w historii polskiej architektury, powstała w sprzyjających dla kościoła luterańskiego w Polsce czasach.
rozwiń zwiń