Historia

Eugeniusz Kwiatkowski - menedżer pełną gębą

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 07:00
- Wspaniałym, zwycięskim kraulem rzuciła się Polska w słone fale Bałtyku - pisała z emfazą przedwojenna prasa. Nie bez powodu, gdyż w ciągu zaledwie 10 lat powstało miasto i port, porównywane wówczas do Amsterdamu, Bremy, czy Genui.
Audio
  • Eugeniusz Kwiatkowski - aud. z cyklu Postaci XX wieku
SS Olza na pochylni, Wikipedia
SS Olza na pochylni, Wikipedia

Wśród ludzi, którzy zbudowali Gdynię, był Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier, minister skarbu, przemysłu i handlu II Rzeczypospolitej. Marzył o rozwoju w Polsce silnego przemysłu i w dużym stopniu mu się to udało. To on, poza inicjatywą budowy portu i miasta w Gdyni, stworzył Centralny Ośrodek Przemysłowy, znacznie przyczynił się do powstania Stalowej Woli, wniósł wielki wkład w rozwój polskiego przemysłu chemicznego: zakładów azotowych w Chorzowie i Tarnowie.

- Trzeba było nakładu wielkich wysiłków finansowych i rozumowych, by przekreślić fakt istnienia trzech dzielnic zaborczych. Prawie każdy obywatel zdawał sobie sprawę, że w tych warunkach Polska egzystować nie może. Polityka rozbudowy Gdyni, przy współudziale i pomocy całego społeczeństwa, stworzyła pewien przełom w tej sytuacji - słyszymy w jego archiwalnym radiowym wystąpieniu.

28 sierpnia 1938 roku w Stoczni Gdyńskiej położono stępkę pod pierwszy pełnomorski drobnicowiec zbudowany w Polsce.  Wodowanie statku przewidziano na wrzesień 1939 roku, ale wybuch wojny zniweczył te plany. Niemcy zwodowali ”Olzę” w maju 1941, statku nigdy nie zwrócili.

- Polscy inżynierowie projektowali port w Gdyni jeszcze przed I wojną światową. Już wtedy myślało się nie tylko o niepodległości, ale i o przyszłej Polsce na morzu - mówił gość audycji z 2003 roku z cyklu ”Postaci XX wieku”, publicysta Stefan Bratkowski. - Zmobilizowaliśmy środki zagraniczne do budowy Gdyni - komentował. - Przede wszystkim belgijskie, ale też francuskie; zaangażowały się też firmy duńskie. Jego zdaniem Kwiatkowski  był "fighterem", menedżerem pełną gębą i człowiekiem z ogromną fantazją.

Posłuchaj archiwalnej audycji o wielkim budowniczym II Rzeczypospolitej i jego powojennych losach.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego" – Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 10:00
Wtorek, 15 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menagera i polityka, - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni.
rozwiń zwiń