X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Robert Schuman – jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 06:00
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy.
Audio
  • Robert Schuman - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 11.05.2003)
Robert Schuman
Robert SchumanFoto: Wikipedia/Agence Meurisse/dp

9 maja 1950 Robert Schuman przedstawił na posiedzeniu rządu francuskiego plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, nazwany później Deklaracją Schumana.

Odważna wizja budowania europejskiej wspólnoty

W latach pięćdziesiątych nie wszyscy we Francji, w Niemczech i za oceanem w Stanach Zjednoczonych rozumieli potrzebę tworzenia ponadpaństwowych instytucji współpracy międzynarodowej.

– Pamiętajmy, że doświadczenia okresu międzywojennego były niedobre – mówił historyk prof. Jerzy Eisler. – Liga Narodów okazała się nieskuteczna. Wielu uważało, że idea Paneuropy czy ruchów ponadpaństwowych jest ideą utopijną i nierealną. Żeby po doświadczeniach II wojny światowej wystąpić z pomysłem budowania europejskiej wspólnoty, potrzeba było dużej odwagi i pewnej wizji. Tym bardziej, że tę wspólnotę trzeba było budować w sojuszu z Niemcami.

Plan Schumana

Robert Schuman w pięciolecie zakończenia wojny w Europie zaproponował plan, nazywany od jego nazwiska "planem Schumana". W maju 1950 roku, we współpracy z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry.

Miało ono zapewnić kontrolę nad przemysłem ciężkim, co po kilku latach od zakończenia II wojny światowej miało tym większe znaczenie.

- Ta propozycja stanie się pierwszą konkretną podstawą Federacji Europejskiej, niezbędnej dla zachowania pokoju – mówił Robert Schuman w 1950 roku. – Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec.

Deklarację podpisano 9 maja 1950. Jej konsekwencją było powstanie w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Uznaje się ją też za początek procesu integracji europejskiej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, 9 maja świętowany jest jako Dzień Europy, nazywany oficjalnie Dniem Schumana. Francuski polityk, uważany za jednego z ojców Europy, pełnił w latach 1958-1960 funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zmarł 4 września 1963 roku.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes Polskiej Fundacji im. Schumana: 10 lat w UE to powód do świętowania

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 09:25
- Wykorzystaliśmy szansę, przegoniliśmy np. Węgry, które u progu akcesji były od nas bardziej zamożne - powiedziała w "Sygnałach dnia" Anna Radwan. 1 maja minie 10. rocznica przystąpienia Polski do UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 10 lat jesteśmy w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 06:00
Po 15 latach starań Polska stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej. Wstąpienie do struktur Unii Europejskiej świętowano w całym kraju. O północy 1 maja 2004 z wieży Kościoła Mariackiego zagrano hymn UE, a na Placu Piłsudskiego w Warszawie wciągnięto na maszt unijną flagę.
rozwiń zwiń