Polskie Radio
Section05
Robert Schuman

PE forsuje zmiany w traktatach UE. Według Liberadzkiego są one nieuniknione, Rzońca będzie wnioskował o referendum

- Ratyfikacja musi nastąpić, nie miejmy wątpliwości - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł Nowej Lewicy Bogusław Liberadzki, odnosząc się do podjętego dziś przez Brukselę kroku w kierunku zmian unijnych traktatów. - Zmiany zakładają m.in. zniesienie urzędu ministra obrony narodowej, spraw wewnętrznych czy spraw zagranicznych, ale też wprowadzenie wspólnej polityki podatkowej. To jest wywrócenie UE do góry nogami - odpowiedział europoseł PiS Bogdan Rzońca, zapowiadając złożenie w tej sprawie wniosku o referendum.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz Unia Europejska Parlament Europejski Bogdan Rzońca Prawo i Sprawiedliwość Bogusław Liberadzki Nowa Lewica Bruksela polityka Robert Schuman Konrad Adenauer Maurice Schuman referendum POLSKA

"Zbudujmy frakcję Schumana w PE". Prof. Zbigniew Krysiak apeluje do europosłów PiS

-  Jest czas na to, by politycy polskiej prawicy stali się misjonarzami w Europie, by nie tylko spędzali czas w Brukseli. Niech spotykają się z różnymi środowiskami w Europie, by zaszczepiać myśl Roberta Schumana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  LGBT Parlament Europejski Unia Europejska Robert Schuman

Socjolog: współczesna Europa odeszła od myśli Schumana

- Współczesna Europa odeszła od myśli Schumana i nie widać wysiłku, jak zbudować i na jakich zasadach poszerzać jedność Europy, by stała się wspólnotą narodów rozwijających się i niewyrzekającą się swojej tożsamości. To zadanie przede wszystkim naszego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT chrześcijaństwo Europa Kościół wiara Robert Schuman Unia Europejska Filip Memches

Działalność Instytutu Myśli Roberta Schumana

Francuski polityk, parlamentarzysta i premier, który po II wojnie światowej, wraz z premierem Włoch i kanclerzem Niemiec kładł podwaliny pod Unię Europejską, tworząc Wspólnotę Węgla i Stali. Dziś, kandydat na ołtarze, przeżywa swój renesans w dziełach, które z jego ideałami tworzą instytucje, niosące pomoc ludziom. Jedną z nich jest Instytut Myśli Roberta Schumana, którego przedstawiciele: prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes zarządu oraz Ryszard Krzyszkowski, wiceprezes, byli gośćmi audycji Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Robert Schuman

UE na rozdrożu. Ile zostało z Europy Schumana?

Wybrała Holandia, w niedzielę wybiera Francja, niebawem do urn pójdą również Niemcy. Wydarzenia te wpłyną na kształt Europy i instytucje unijne, ale też życie każdego z nas. Ile dzisiaj zostało z idei ojców założycieli Unii Europejskiej? W Polskim Radiu 24 mówili o tym prof. Zbigniew Krysiak, Tomasz Cegiełka i Ryszard Krzyżkowski z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Francja Holandia Niemcy Robert Schuman

Deklaracja Schumana 2017. UE powinna wrócić do korzeni

Instytut Myśli Schumana opublikował "Deklarację Schumana 2017". W ocenie organizacji, w podpisanej niedawno Deklaracji Rzymskiej pominięto myśli ojców-założycieli Unii Europejskiej, przez co dokument jest niekompletny i nieodpowiadający na wyzwania współczesnej Wspólnoty. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Krzysztof Dresler i Sławomir Horbaczewski – członkowie Rady Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rzym Robert Schuman