Historia

Horatio Nelson - romantyczny admirał, który się kulom nie kłaniał

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 06:09
Gdyby nie bitwa pod Trafalgarem, Napoleon Bonaparte prawdopodobnie przeprowadziłby desant na Wyspy Brytyjskie. Gdyby nie admirał Nelson, żylibyśmy, być może, w zupełnie innej Europie.
Audio
  • Posłuchaj o romantycznym admirale w audycji "Bohater spod Trafalgaru - Nelson", rozmowa Elizy Bojarskiej z prof. Jerzym Skowronkiem (24.05.1980)
Horatio Nelson - obraz Lemuell Francis Abbott z 1799 roku
Horatio Nelson - obraz Lemuell Francis Abbott z 1799 rokuFoto: Wikimedia Commons/dp

Admirał Horatio Nelson zginął 21 października 1805 koło przylądka Trafalgar.

Ambicja łączyła się u Nelsona z odwagą, która graniczyła z brawurą: w ciągu służby stracił prawą rękę i oślepł na jedno oko. W bitwie pod Kopenhagą w 1801 roku nie posłuchał rozkazów odwrotu i natarł na siły norwesko-duńskie, wygrywając bitwę. Za tę brawurę szanowali go podwładni, ale stała się ona przyczyną jego zguby.

W 1805 roku flota francuska połączyła się z hiszpańską. Ta armada miała jeden cel: przygotować inwazję na Wielką Brytanię. Nelson wytoczył połączonym siłom nieprzyjaciela bitwę pod Trafalgarem i zniszczył je. Legenda głosi, że paradował w środku bitwy po pokładzie statku obwieszony medalami. Dzięki temu miał stać się łatwym celem dla francuskiego snajpera. Rana od kuli okazała się śmiertelna.

- Umierając na pokładzie swojego flagowego okrętu już widział, że bitwa jest wygrana, że zapobiegł  jakiejkolwiek groźbie inwazji wojsk francuskich na Wyspy Brytyjskie - podsumował historyk prof. Jerzy Skowronek.

Bohater na nowe czasy

Był typem człowieka ambitnego, do wszystkiego dochodził ciężką pracą. Urodził się w 1758 roku, w rodzinie należącej do uboższej grupy stanu średniego i już w wieku dwunastu lat wstąpił do marynarki. - Już sama jego kariera wojskowa była przejawem nowych czasów: stopniowa, systematyczna, od najniższych służb w marynarce wojennej, po dowodzenie flotą brytyjską - mówił prof. Jerzy Skowronek.

"Będę bohaterem, jeśli Opatrzność pozwoli" - miał powiedzieć Nelson około roku 1780. Los miał mu zgotować ku temu wiele okazji: czas jego służby przypadł na okres antagonizmów brytyjsko-francuskich i rozwoju innej błyskotliwej kariery Napoleona Bonaparte. - Nelson odegrywał szczególną rolę od 1797 do 1798. Brał udział w akcjach floty angielskiej w basenie Morza Śródziemnego, gdzie najpierw podjął działania Bonaparte - wyjaśniał historyk prof. Jerzy Skowronek w audycji Elizy Bojarskiej.

Par Anglii, baron Nilu

Anglikom nie udało się obronić Tulonu, ani przerwać francuskiej inwazji na Egipt. Nelson zdołał  jednak dopaść flotę wroga już po wylądowaniu ekspedycji Bonapartego w Afryce. Zwycięstwo admirała pod Abukirem w 1798 roku odcięło wojska Napoleona od  dostaw z Francji. - Nelson dostał wtedy tytuł para Anglii i barona Nilu - słyszymy w audycji "Bohater spod Trafalgaru - Nelson".

"Radosne uniesienia" romantyka

Życie Nelsona przebiegło nie bez skandalu - admirał ze służby na morzu chętniej wracał do żony brytyjskiego ambasadora w Neapolu, lady Hamilton, niż do własnej. "Piszę siedząc w pokoju naprzeciwko Lady Hamilton, co niechaj starczy za wytłumaczenie, dlaczego list ten jest tak bezwładną mieszaniną, moje serce i moja głowa jest w stanie radosnego upojenia" - zanotował kiedyś admirał.

- Był romantykiem, w tym sensie, że bronił swojej osobowości w zakresie życia prytwatnego - mówił  prof. Jerzy Skowronek. - Nie liczył się ani z naciskiem purytańskiego otoczenia, ani z tym, że w kolegium ludzi, którzy decydowali o awansach na najwyższym szczeblu, jego życie nie mogło cieszyć się entuzjazmem. Potrafił jednak przeżyć swoje życie tak, jak to uważał za słuszne.

O romantycznym admirale posłuchaj w audycji "Bohater spod Trafalgaru - Nelson" Elizy Bojarskiej.

bm

Czytaj także

Ziszczone marzenie Napoleona Bonaparte

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 06:00
Na pomysł wykopania tunelu pod kanałem La Manche i połączenia Anglii oraz Francji wpadł francuski cesarz. Chciał on jeździć na wyspy karetą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napoleon Bonaparte zawsze rozpalał namiętności i budził zaciekłe spory

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 06:00
- Potrafię być lisem i lwem. Sztuka rządzenia polega na tym, aby wiedzieć, kiedy należy być jednym, a kiedy drugim - mawiał Napoleon Bonaparte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Sułkowski. Adiutant Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:35
Jego krótkie życie to ciąg zadziwiających przygód godnych romantycznej powieści. Postać i losy Józefa Sułkowskiego fascynowały historyków, dramaturgów i pisarzy. Zginął równo 225 lat temu.
rozwiń zwiń