Historia

Sophia Loren. Włoski Kopciuszek, który stał się amerykańską gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 05:40
20 września 1934 roku w Rzymie urodziła się Sophia Loren, laureatka dwóch Oskarów. Jest uznawana za ikonę kina lat 50. i 60, a także za jedną z najwybitniejszych aktorek wszechczasów. Szczególnie znana jest jej rola w filmie "Matka i córka" (1960) Vittoria De Siki.
Sophia Loren w 1960 roku
Sophia Loren w 1960 roku Foto: PAP/Photoshot

Carlo Ponti i "Quo vadis"

Sophia Loren przyszła na świat jako Sofia Villani Scicolone, córka nauczycielki gry na fortepianie Romildy Villani i przedsiębiorcy Riccarda Scicolonego.

- Wychowywała się w małej mieścinie pod Neapolem, która po II wojnie światowej przypominała slumsy. Tam zaznała głodu i biedy - opowiada dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska z Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW podczas audycji Kariny Terzoni i Aleksandry Jasińskiej "Dzień Kobiet". 

Posłuchaj
07:23 [CZWORKA] Dzien Kobiet 20 styczeń 2017 loren.mp3 Dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska z Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW opowiada o początkach kariery Sophii Loren. Audycja Kariny Terzoni i Aleksandry Jasińskiej "Dzień Kobiet". (PR, 20.01.2017) 

Nic więc dziwnego, że gdy w 1950 roku Sophia Loren zwyciężyła w konkursie piękności "Królowa Morza", za otrzymane pieniądze zdecydowała się wyjechać do Rzymu. Niedługo później poznała producenta filmowego Carla Pontiego.

- On się w niej absolutnie zakochał i w zasadzie od razu, przy pierwszej rozmowie, zaproponował jej siedmioletni kontrakt filmowy. Dał jej również epizodyczną rolę w "Quo vadis" Mervyna LeRoya - opowiada dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska na antenie Polskiego Radia.

Film sprawił, że kariera młodej aktorki nabrała rozpędu - zaczęła dostawać coraz to liczniejsze propozycje pracy. To właśnie w tamtym okresie postanowiła zmienić nazwisko – początkowo przedstawiała się jako Sofia Lazzaro, natomiast w 1953 roku zdecydowała się ostatecznie na Sophię Loren.

U boku Carego Granta i Franka Sinatry

W latach 50. Sophia Loren zagrała w blisko czterdziestu produkcjach. Przełomowy okazał się jednak jej udział w "Złocie Neapolu" Vittoria De Siki. Aktorka wcieliła się wówczas w rolę roztrzepanej sprzedawczyni pizzy.

- We włoskich komediach często grała proste kobiety z ludu, na przykład kucharki. Wcielała się też w role takich prawdziwych włoskich matek z małych miejscowości - mówiła dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska w audycji "Dzień Kobiet". 

Rola przykuła uwagę krytyków i ludzi związanych z branżą filmową, a Loren zaczęto angażować do produkcji angielskich i amerykańskich.

W 1957 roku zagrała u boku Franka Sinatry i Cary’ego Granta w "Dumie i namiętności" w reżyserii Stanleya Kramera, a także w "Chłopcu na delfinie" Jeana Negulesco. Rok później natomiast pojawiła się wraz z Grantem w "Domu na łodzi" Melville’a Shavelsona.

Światową sławę i uznanie zyskała jednak dzięki roli we włoskim filmie "Matka i córka" (1960) Vittoria De Siki.

Fabuła produkcji toczy się w 1943 roku we Włoszech. W obawie przed alianckim bombardowaniem Cesira (Sophia Loren), wdowa i właścicielka sklepu spożywczego, ucieka wraz ze swoją piętnastoletnią córką Rosettą (Eleonora Brown) z Rzymu. Kobiety znajdują schronienie w małej wiosce w górach. Gdy niebezpieczeństwo ustaje, decydują się powrócić do Wiecznego Miasta. Po drodze napotykają się jednak na grupę marokańskich żołnierzy. Spotkanie to kończy się tragedią. 

Posłuchaj
53:16 2020_11_23 22_05_48_PR3_Klub_Trojki.mp3 Audycja Łukasza Jasiny "Klub Trójki" poświęcona dorobkowi filmowemu Sophii Loren. (PR, 23.11.2020)

Film został ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność, a sama Sophia Loren za swoją rolę otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej, stając się drugą Włoszką w historii, która zdobyła statuetkę Oskara.

Podwójna zdobywczyni Oskara

W kolejnych latach aktorka wystąpiła jeszcze w kilku produkcjach De Siki – mowa tu między innymi o komedii "Wczoraj, dziś i jutro" (1963), także o dramacie "Małżeństwo po włosku" z 1964 roku, za rolę, w którym Sophia Loren dostała nominację do Oskara. W obu przypadkach pojawiła się u boku Marcella Mastroianniego, który często towarzyszył jej na wielkim ekranie - łącznie zagrała z nim w trzynastu filmach.

Zobacz też:

Marcello Mastroianni - utalentowany aktorsko geodeta

Pod koniec lat 60. Loren wystąpiła w filmach u boku takich sław jak Gregory Peck ("Arabeska" Stanleya Donena z 1966 roku), Paul Newman ("Lady L" Petera Ustinova z 1965 roku) i Marlon Brando ("Hrabina z Hongkongu" Charliego Chaplina z 1967 roku). W 1977 roku natomiast zachwyciła krytyków rolą w "Szczególnym dniu" Ettorego Scoli. 

Przeczytaj także:

W późniejszych latach coraz rzadziej pojawiała się na wielkim ekranie. W 1994 roku zagrała Isabellę w komedii "Prêt-à-Porter" Roberta Altmana, a rok później Marię w "Jeszcze bardziej zgryźliwych tetrykach" Howarda Deutcha. W międzyczasie - w 1991 roku - otrzymała natomiast honorowego Oskara za całokształt twórczości. Do grona jej najbardziej znanych ról z ostatnich lat należy między innymi występ w musicalu "Dziewięć" (2009) Roba Marshalla. 

W 2020 roku Sophia Loren zagrała natomiast w dramacie "Życie przed sobą" (2020) Eduarda Pontiego. Wcieliła się wówczas w postać ocalałej z Holokaustu Madame Rosy, która przyjmuje pod swój dach dwunastoletniego Senegalczyka Momo. Pomiędzy sprawiającym problemy wychowawcze chłopcem a jego opiekunką zawiązuje się przyjaźń. 

Pochodząca z filmu piosenka "Io Si (Seen)", wykonywana przez Laurę Pausini, została nawet nominowana do Oskara. 

jb

Czytaj także

Charlie Chaplin – niemy filozof śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:01
Workowate spodnie, za duże buty, melonik i laseczka. Wybielona twarz i charakterystyczny mały wąsik. To znaki rozpoznawcze Charliego Chaplina – legendy kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcello Mastroianni - utalentowany aktorsko geodeta

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 05:45
Dwadzieścia trzy lata temu, 19 grudnia 1996 roku zmarł Marcello Mastroianni, jeden z najbardziej znanych, rozpoznawalnych aktorów w historii kina. Zagrał w wielu znaczących filmach XX wieku. Partnerował najpiękniejszym aktorkom świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeśli pan, panie Fellini w taki sposób nie ma nic do powiedzenia, to niech pan mówi jak najczęściej"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 05:35
W ten sposób francuski krytyk Marcel Martin zaapelował do włoskiego reżysera po projekcji filmu "Osiem i pół". 58 lat temu, 14 stycznia 1963 roku miała miejsce premiera nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu Federico Felliniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieszczęśliwe zauroczenie wąsatego wagabundy. "Włóczęga" Charliego Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 05:46
12 kwietnia 1915 roku odbyła się premiera krótkometrażowego niemego filmu "Włóczęga" z Charliem Chaplinem w roli głównej. Była to jedna z pierwszych produkcji, w których aktor wystąpił w swoim charakterystycznym kostiumie - z melonikiem na głowie, bambusową laską pod pachą i wąsem pod nosem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ingrid Bergman. Szwedzka aktorka, która podbiła Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 05:40
29 sierpnia 1915 roku w Sztokholmie przyszła na świat Ingrid Bergman. W latach 40. XX wieku była jedną z najpopularniejszych aktorek w Stanach Zjednoczonych. Do jej najsłynniejszych filmowych kreacji należy rola Ilsy w "Casablance" Michaela Curtiza.
rozwiń zwiń