Historia

Hiszpania. Susza i dziki pomogły odkryć instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:40
Niewielki instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat znaleziono w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Odkryto go przy jednym z wysychających stawów, do czego przyczyniły się m.in. szukające pokarmu dziki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/AI

Kluczowe dla odkrycia okazała się susza i coraz większe niedobory pokarmu, zmuszające dziki do poszukiwania nowych terenów żerowania - twierdzą pracownicy Stacji Biologicznej Donana, którzy przypadkowo znaleźli wygrzebany przez zwierzęta instrument, przedstawiający postać kobiety.

Władze prowincji Huelva potwierdziły, że odkryty przedmiot zostanie przekazany do miejscowego muzeum miejskiego, gdzie przeprowadzone zostaną szczegółowe badania.

Do czego służyła piszczałka?

Według wstępnych ustaleń niewielkich rozmiarów instrument to gwizdek turdetański, który powstał pomiędzy 500 a 206 r. p.n.e. Po raz ostatni używano go ponad 2 tys. lat temu.

Został prawdopodobnie wykonany przed zajęciem Turdetanii przez wojska Imperium Rzymskiego podczas II wojny punickiej. Później rejon ten nazywany był przez Rzymian Betyką, stając się jedną z trzech rzymskich prowincji na Półwyspie Iberyjskim.

Kamienna piszczałka ma wyrzeźbioną twarz kobiety. Mogła być ona jednym z wielu wyrabianych w południowej Hiszpanii instrumentów tego typu przed nadejściem Rzymian - sugerują hiszpańscy naukowcy.

Fujarka zachowała się w dobrym stanie. Przedstawia postać, w obrębie której widać zarys głowy, a także szyję, piersi i tułowie - relacjonuje archeolog Teresa Murillo Diaz z Wydziału Prehistorii i Archeologii na sewilskim uniwersytecie UNED.

Jak zaznaczyła, instrument, który wciąż działa (wydaje wysoki świst) mógł być stosowany do celów innych niż muzyczne.

- Mogło to być również narzędzie pracy służące do komunikowania się lub przekazywania wiadomości, wydawania poleceń załodze wioślarzy lub innej grupie pracowników, którym wyznaczano określone zadania - sugeruje Murillo Diaz.

Czytaj także: 

Kolejne badania w drodze

Reprezentująca władze prowincji Huelva Teresa Herrera poinformowała, że w miejscu znaleziska niebawem należy się spodziewać kolejnych badań. Ekspertka dodała, że piszczałkę odkryto we wrześniu 2023 roku, ale jej znalazcy zwlekali z poinformowaniem lokalnych władz.

Kierownictwo Stacji Biologicznej Donana zadeklarowało gotowość "do udostępnienia miejsca, w którym doszło do odkrycia, zespołowi techników i archeologów, w celu inspekcji i oceny ewentualnego poszukiwania większej liczby przedmiotów" o znaczeniu historycznym.

Pierwsze badania piszczałki prowadzili również m.in. naukowcy z uniwersytetu UNED w Sewilli, a także madryckiej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC).

PAP/Marcin Zatyka/bm

Czytaj także

Hiszpania. W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 05:30
Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu z czasów greckiej kolonizacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W pobliżu Sorii odkryto miasto Celtoiberów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:40
Zespół hiszpańskich archeologów natrafił na ruiny należącego do Celtoiberów miasta sprzed ponad 2 tys. lat. Odkrycia dokonano w gminie Deza, w prowincji Soria, w środkowej części kraju. Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Politechniki Madryckiej (UPM) wynika, że na terenie tym stacjonowały również wojska Imperium Rzymskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:33
Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins. Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Mérida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.
rozwiń zwiń