Historia

Lucy – pierwsza dama paleoantropologii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 05:35
- Lucy była takim kamieniem milowym, pokazała, że "stary" człowiek to był dwunożny, wyprostowany osobnik z ludzkim ciałem, ale małpią głową – o znalezisku z 24 listopada 1974 roku mówił dr Marcin Ryszkiewicz.
Australopithecus afarensis
Australopithecus afarensis Foto: Wikipedia/creative commons

Poszukiwanie przodków człowieka ma długą historię i obfitowało w wiele znalezisk. Do najważniejszych należą: dziecko z Taung, człowiek pekiński, Lucy, hobbit z wyspy Flores czy Ardi. Są to nazwy niektórych szczątków kostnych odnalezionych w różnych częściach świata i datowanych na miliony lat.

Od momentu kiedy ponad 150 lat temu Karol Darwin ogłosił teorię, że naszymi najbliższymi biologicznymi przodkami są małpy człekokształtne, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie kim był, jak wyglądał i gdzie pojawił się pierwszy wspólny przodek człowiekowatych i szympansów.

Afryka kolebką człowieka

Darwin wbrew opinii współczesnych mu antropologów uważał, że "stary" człowiek wywodzi się z Afryki.

Małpy człekokształtne dzielą się na azjatyckie gibony i orangutany oraz afrykańskie szympanse i goryle. Nie było wiadomo, które z nich są naszymi przodkami. Powszechne było przekonanie, że to Azja, a nie Afryka była kolebką ludzkości.

W czasach Darwina uczeni rozważali kwestię czy człowiek to jest jeden gatunek, czy kilka i czy wszystkie rasy ludzkie pochodzą od jednego, czy od różnych gatunków małp.

Było to na długo przed rewolucyjnym odkryciem Lucy w pobliżu osady Hadar w Etiopii 24 listopada 1974 roku.

"Pramatka ludzkości"

- Lucy była takim kamieniem milowym, pokazała, że “stary” człowiek to był taki dwunożny, wyprostowany osobnik z ludzkim ciałem, ale małpią głową. Wtedy to po raz pierwszy odkryto, że nasi przodkowie nie wyróżniali się  niczym pod względem intelektualnym, jeżeli mała głowa oczywiście świadczy o braku inteligencji - mówił dr Marcin Ryszkiewicz.


Posłuchaj
38:34 poszukiwanie nie tylko adama i ewy_wyciete.mp3 Poszukiwanie nie tylko Adama i Ewy - archiwalna audycja Doroty Truszczak pt. "Naukowy wieczór z Jedynką"

 

Kompletne w 40 procentach znalezisko datowane jest na 3,2 miliona lat. Jego naukowa nazwa to Australopithecus afarensis.

Prawdopodobnie Lucy żyła 25 lat, ważyła 30 kilogramów i miała ponad metr wzrostu. Była dwunożna i poruszała się w postawie wyprostowanej. Jej szkielet można oglądać w Narodowym Muzeum w Addis Abebie.

Odnaleziona istota swoje imię zawdzięcza antropologom, którzy ją odkryli i ... Beatlesom. Członkowie ekspedycji badawczej słuchali wtedy często, bardzo modnego wówczas utworu "Lucy in the Sky with Diamonds".

mk

Afryka kolebką człowieka

Czytaj także

Kamień z Rosetty stał się kluczem do odczytania egipskich hieroglifów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 05:38
- Niewątpliwie był to kamień milowy dla powstania zupełnie nowej dziedziny nauki, jaką była egiptologia, po raz pierwszy umożliwiając badanie historii starożytnego Egiptu na podstawie źródeł egipskich, a nie greckich – mówił egiptolog prof. Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kair – stolica świata arabskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 06:00
"Najwspanialsza metropolia świata, ogród wszechświata, miejsce, w którym spotykają się narody, ludzkie mrowisko, stolica islamu, siedziba władzy” – pisał o Kairze Ibn Chaldun, jeden z najwybitniejszych średniowiecznych historyków świata arabskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytna Palmyra w gruzach. Dżihadyści zniszczyli kolejną świątynię

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 15:48
Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli część pochodzącej z czasów rzymskich świątyni Bela, jednego z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmyra - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt: odnaleziono nienaruszony grobowiec, który w oryginalnym stanie przetrwał 4400 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 15:53
Egipscy archeolodzy odkryli historyczny grobowiec wysokiej rangi kapłana. "Jedyne w swoim rodzaju dzieło" przetrwało w nienaruszonym stanie 4400 lat.
rozwiń zwiń