Historia

George Harrison - jeden z czwórki legendarnych The Beatles

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 05:13
22 lata temu, 29 listopada 2001 roku, zmarł w Los Angeles (USA) legendarny muzyk, gitarzysta rockowy, członek słynnej grupy The Beatles, George Harrison. Urodzony w lutym 1943 roku muzyk miał zaledwie 58 lat i był drugim Beatlesem, który odszedł z tego świata. Wcześniej, w 1980 roku, w Nowy Jorku zabity został John Lennon.
George Harrison
George HarrisonFoto: Universal Archive/Universal Images Group / Universal Images Group / Forum

Najświetniejsze lata kariery przypadają na okres zespołu The Beatles, choć po rozwiązaniu zespołu pracował i komponował jako solista, a także współzałożyciel Traveling Wilburys. Rozwijał się jako producent filmowy i trzeba przyznać, że odnosił na tym polu niemałe sukcesy. To przecież założona przez niego wytwórnia filmowa "HandMade Films" stała za takimi hitami jak: "Żywot Briana" Monty Pythona, "Bandyci czasu" i "Brazil" Terry’ego Gilliama czy "Niespodzianka z Szanghaju" z udziałem Seana Penna i Madonny.

Po odejściu z The Beatles Harrison radykalnie zmienił styl życia - był wegetarianinem i wyznawcą Hare Kryszna. Zdrowy tryb życia uchronił go jednak przed postępującą chorobą. W sierpniu 1997 roku lekarze odkryli u niego raka krtani. Gdy w 1999 roku Harrisona zaatakował niezrównoważony psychicznie fan, lekarze odkryli w jego ugodzonym nożem płucu przerzuty nowotworu. Później rak zajął też mózg muzyka. Choroba została na pewien czas powstrzymana radioterapią, ale już w 2001 roku nastąpiło jej wznowienie. To właśnie stało się bezpośrednią przyczyną śmierci. Prochy słynnego artysty rozsypano do rzeki Ganges w Waranasi, zgodnie z jego wolą, by w ten sposób zamanifestować wiarę w boga Krysznę. 

Wśród utworów Harrisona z solowego etapu jego twórczości wyróżnia się "My Sweet Lord": "Słodki Boże mój, naprawdę chce Cię ujrzeć, naprawdę chciałbym z Tobą być. Chciałbym Cię ujrzeć, Boże mój. Ale jakże długo to trwa, Boże mój. Słodki Boże mój, naprawdę chcę Cię poznać, naprawdę chciałbym z Tobą pójść. Chciałbym Ci pokazać, Boże mój, że to długo już nie potrwa, Boże mój" (tekst z najpopularniejszego i najsłynniejszego utworu George’a Harrisona "My Sweet Lord" w przekładzie dokonanym dla dziennika "Rzeczpospolita" przez znanego tłumacza Roberta Stillera).

PP

 

Czytaj także

50 lat od ostatniej płyty The Beatles. Na koniec powiedzieli "Let It Be"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Pół wieku temu, 8 maja 1970 roku, ukazała się ostatnie studyjna płyta słynnej grupy The Beatles - "Let It Be". Był to ostatni studyjny album zespołu, ostatni z listy oficjalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Now and Then" – premiera nowej piosenki The Beatles! [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 15:15
Już jesteśmy po premierze najnowszej, i podobno ostatniej, piosenki The Beatles. Można jej było wysłuchać również na antenie Trójki. Podobnie jak w przypadku "Free as a Bird" i "Real Love" - za bazę tej piosenki posłużyło demo nagrane przez Johna Lennona z towarzyszeniem fortepianu blisko pół wieku temu. Jednak dopiero sztuczna inteligencja pozwoliła odpowiednio wykorzystać tę taśmę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

George Harrison – cichy i utalentowany. Rocznica śmierci byłego członka The Beatles

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 07:00
Uważany za "cichego Beatlesa" George Harrison przez lata żył w cieniu songwriterskiego duetu marzeń Lennon/McCartney. Zmarły 22 lata temu muzyk mimo to pozostawił po sobie mnóstwo świetnych piosenek. 
rozwiń zwiń