Historia

O Śląsk walczył jak lew

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 06:00
20 kwietnia 1873 roku urodził się Wojciech Korfanty, działacz niepodległościowy, przywódca III powstania śląskiego.
Audio
  • Cykl wspomnień Kajetana Morawskiego - dyplomaty, literata, ekonomisty, ostatniego ambasadora RP w Paryżu. Audycja na temat życia i działalności Wojciecha Korfantego - przywódcy Chrześcijańskiej Demokracji.

Wojciech Korfanty przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z Chrześcijańską Demokracją oraz Ruchem Narodowym. Był jednym z przywódców powstań śląskich, komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku oraz współzałożycielem Frontu Morges - politycznego porozumienia działaczy stronnictw centrowych. Poseł na Sejm II RP, działacz Centrolewu. Był jednym z największych politycznych wrogów Józefa Piłsudskiego. W 1930 roku aresztowany i osadzony w twierdzy brzeskiej. Po zwolnieniu zasiadał w Sejmie Śląskim i Senacie RP. W 1935 roku w obawie przed kolejnymi prześladowaniami przeciwników politycznych wyemigrował do Pragi czeskiej. Do Polski wrócił w kwietniu 1939 roku. Natychmiast został aresztowany został osadzony w wiezieniu na Pawiaku. Przetrzymywano go przez 3 miesiące i zwolniono po licznych protestach. Zmarł wkrótce po wyjściu z więzienia. (zm. 17.08.1939)

Czytaj także

Jak Polska walczyła o Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 06:00
Polskie społeczeństwo i struktury wojskowe państwa polskiego, były zdecydowanie zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie III powstania śląskiego.
rozwiń zwiń